Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Elektrim otrzymał kolejne upomnienie od powiernika emisji obligacji. Optimus zmontuje największy superkomputer w Polsce w CI TASK Politechniki Gdańskiej. Z miesiąca na miesiąc poprawia się w sytuacja w przemyśle - wynika z najnowszych danych GUS.

PULS BIZNESU

Elektrim dostał kolejne ultimatumPowiernik obligacji Elektrimu wartych 2 mld zł - Law Debenture Trust Corporation - ostrzegł, że może doprowadzić do złamania umowy w sprawie spłaty długu. Tym razem dotyczy to udzielenia pożyczki spółce Megadex bez zgody członka zarządu nominowanego przez obligatariuszy. (s. 3)

Optimus montuje superkomputerNowosądecki producent komputerów uruchomi za 3,2 mln zł w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej najmocniejszy w Polsce 256-procesorowy superkomputer. Będzie to jedna z 500 najsilniejszych maszyn na świecie. (s. 6)

Sprzedaż aut spada od majaOd stycznia do lipca br. Polacy kupili 203 tys. nowych aut samochodowych, czyli o jedną dziesiątą więcej niż przed rokiem. Według danych monitorującej rynek samochodowy w Polsce firmy Samar, sprzedaż spada jednak od maja br. Rekordowym miesiącem był kwiecień, kiedy to do klientów trafiło 31,3 tys. nowych samochodów. (s. 7)

Przetarg na CEPiKW poniedziałek mija termin składania ofert na budowę wartego około 500 mln zł systemu CEPiK. Do MSWiA wpłynie łącznie około 10 ofert przygotowanych przez międzynarodowe konsorcja obejmujące łącznie ok. 70 firm. (s. 8)

PARKIET

Ożywienie nabrało tempaZ miesiąca na miesiąc poprawia się sytuacja w przemyśle. W lipcu produkcja - liczona rok do roku- wzrosła o 10,3%, znacznie powyżej oczekiwań analityków. Po raz pierwszy od trzech lat zaobserwowano też dodatnią dynamikę produkcji budowlanej. Zdaniem analityków komentujących dane GUS, motorem wzrostu produkcji pozostaje eksport, działy przemysłu lokujące tam produkcję wypadły najlepiej. Z drugiej strony sam eksport nie dałby tak znaczącego wzrostu produkcji, wynika on więc także z ożywienia popytu wewnętrznego. (s. 6)

Niewielki spadek bezrobociaStopa bezrobocia wyniosła w lipcu 17,8%, czyli tyle samo ile w czerwcu - podało Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Jednocześnie od marca obserwowany jest w związku z pracami sezonowymi niewielki spadek bezrobocia. (s. 6)