Czwartkowy Przegląd Prasy

Do ARiMR wpłynęło 15 ofert na bazy danych dla systemu LPIS - jednej z najdroższych części systemu IACS. RPP obniżyła stopy w styczniu, kolejna obniżka w lutym? Simple zmieniło sposób prowadzenia rachunkowości i po korekcie wykazało mniejszą stratę netto. Internet Group szuka partnera.

PARKIET

Rynek wchłonął akcje za prawie 1,1 mld zł

W ciągu minionych trzech miesięcy inwestorzy finansowi wykupili akcje o wartości niemal 1,1 mld zł. Akcje sprzedawali inwestorzy strategiczni i spółki obdarowane akcjami spółek Skarbu Państwa. Quasi-oferty, zdaniem analityków, długoterminowo mają dobry wpływ na rynek. (s. 1)

Stopy w dół; Fed nic nie zmienił

RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Obecnie główna stopa procentowa - interwencyjna wynosi 6,5% (poprzednio 6,75%). Według obserwatorów kolejna obniżka może nastąpić już w lutym br. Z kolei Fed nie zmienił wartości stóp procentowych. Podstawowa stopa pozostaje na poziomie 1,25%, najniższej od 40 lat. (s. 2)

Internet Group szuka partnera

Celem IG na ten rok jest uzyskanie rentowności i pozyskanie partnera strategicznego. Główna spółka grupy - ZigZag – powinna, wg zapowiedzi przedstawicieli zarządu IG, osiągnąć rentowność na poziomie operacyjnym w pierwszej połowie br. Ponadto Internet Group chce sprzedać co najmniej 10% udziałów partnerowi strategicznemu. Grupa natomiast pozbyła się ostatecznie swojej historycznej części działającej w przemyśle obuwniczym. Firmę Ariel sprzedano za 75 tys. zł. (s. 4)

Simple poprawiło wynik

Zgodnie z zaleceniami audytora Simple zmieniło sposób prowadzenia rachunkowości. Okres amortyzacji prac rozwojowych został wydłużony z 3 do 5 lat - co wyjaśniono dłuższym cyklem „życia” produktów w sektorze MSP, do którego sprzedaje Simple. Zmiana spowodowała poprawę wyników: strata netto za I półrocze 2002 zmniejszyła się z 373 tys. do 177 tys. zł. (s. 4)

PULS BIZNESU

ARiMR wybiera bazy IT

Wczoraj do ARiMR wpłynęły oferty na opracowanie baz danych do systemu identyfikacji działek rolnych (LPIS). Wpłynęło 15 ofert, opiewających na kwoty od 35 mln zł do 70 mln zł. LPIS to jedna z najdroższych części systemu IACS. Koszt IACS do 2005 r. wynieść ma 4 mld zł, koszt LPIS - 650 mln zł. (s. 8)