Czwartkowy Przegląd Prasy

Kończy się epopeja Apeximu - zarząd spółki ma złożyć w ciągu 10 dni wniosek o upadłość. PTC przprowadziła pierwsze w kraju testowe połączenie w technologii UMTS.

PARKIET

Apexim ogłosi upadłość

Prezes Apeximu Artur Nowak-Gocławski zapowiedział złożenie w sądzie w ciągu dziesięciu dni wniosku o ogłoszenie upadłości Apeximu. Prezesowi nie udało się w ciągu kilku ostatnich miesięcy porozumieć z głównym wierzycielem - Pekao S.A. W ostatnich dniach bank kredytujący przejął też wynagrodzenie spółki za duży kontrakt – środki te miały zapewnić Apeximowi bieżącą działalność. To z kolei uniemożliwia prowadzenie negocjacji w sprawie sprzedaży warszawskiego biurowca spółki. (s. 1)

PTC. Pierwsze połączenie UMTS

Podczas wczorajszego Krajowego Sympozjum Telekomunikacyjnego, Polska Telefonia Cyfrowa przeprowadziła testowe połączenie w technologii UMTS. Pokaz przygotowany został przy współpracy z Alcatelem, wykorzystano terminale Mitshubishi. (s. 4)

Pekao chce pieniędzy

Do 6 października Szeptel powinien zapłacić białostockiemu oddziałowi Pekao 14 mln zł. Pekao domaga się szybszej spłaty kredytu udzielonego pierwotnie do 2004 roku, ponieważ spółka spóźniła się z zapłatą raty na 1,5 mln zł. Operator chce pozyskać środki na spłatę kredytu z szybkiej sprzedaży aktywów. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Mniej telekomunikacji nad Brdą

Podczas rozpoczętego wczoraj Krajowego Sympozjum Telekomunikacji w Bydgoszczy obecnych jest 122 wystawców. Na targach nie pojawiła się już tradycyjnie Nokia, zabrakło także Motoroli oraz TP S.A. (s. 6)

Polkomtel i Spray dostali zezwolenia

URTiP wydał Polkomtelowi i spółce Spray zezwolenia na świadczenie przez 25 lat usług stacjonarnych. Polkomtel dostał zezwolenie ogólnopolskie, z prefiksem międzystrefowym 1069, a Spray – w warszawskiej strefie numeracyjnej. (s. 6)

PULS BIZNESU

Aster City: oferenci mogą połączyć siły

Chętni na kupno aktywów telewizji kablowej należącej do Elektrimu maja czas do końca września na złożenie ofert. Na krótkiej liście znalazły się 4 konsorcja: Advent Int., Enterprise Investors, telewizja kablowa Vectra wraz z funduszami BRE i prawdopodobnie spółka Multimedia z funduszami izraelskimi. Zaskoczeniem jest brak UPC, które miało złożyć ofertę wraz z Advent International. (s. 3)