Czwartkowy Przegląd Prasy

Dziś do Polski przyjeżdża Michel Bon, prezes France Telecom. W piątek spotka się z zarządem TP SA, ponadto przewidziane jest spotkanie z ministrem skarbu.

PARKIET

Szeptel stawia na przychody

W ostatnich dniach akcje Szeptela straciły 20%, wzrosła też rwałtownie płynność. Wolumen obrotu jest kilokakrotnie wyższy od średniego. W związku z kłopotami Szeptela, z inwestycji wycofuje się wielu akcjonariuszy. Firma przygotowała jednak strategię , która ma zapewnić wzrost dochodów. Jego głównymi elementami jest sprzedaż nierentownych aktywów i skupienie na działalności w północno wschodniej Polsce. (s. 4)

Zagrożone prognozy operatorów

Do tej pory nie weszły w życie żadne podstawy prawne pozwalające na otwarcie od początku 2003 roku rynku połączeń międzynarodowych. Zagraża to prognozom przychodów z tego tytułu, jakie założyli już niezależni operatorzy. W 2001 roku TP S.A. objęła z tego rynku 774 mln zł. (s. 4)

Apexim zrezygnował z portalu

Apexim przeniósł autorskie prawa majątkowe do portalu Lekarze.com oraz prawa do domen serwisu na dwie osoby fizyczne. W komunikacie spółka stwierdza, że nie widzi w najbliższym czasie perspektyw na uzyskania przez portal rentowności. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Wizytacja France Telecom

Dzisiaj przyjedzie do Polski prezes France Telecom, Michel Bon. W piątek przewidziane jest spotkanie z zarządem TP S.A., przewidziane jest ponadto spotkanie z ministrem skarbu. Oficjalnie cel wizyty nie został ujawniony. (s. 3)

Śmierć otwartego call by call

Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego zatwierdzony przez rząd w maju nie trafił jeszcze do Sejmu. Pojawiają się w nim kolejne poprawki i wejdzie on w życie najwcześniej na wiosnę 2003, przy założeniu , że trafi na szybką ścieżkę legislacyjną. Sam projekt nie jest wolny od wad – m.in. analitycy Centrum im. Adama Smitha wskazują, że nowe przepisy w praktyce uniemożliwiają stosowanie otwartego call by call, czyli dostępu do usług wyłącznie przez wybór prefiksu, bez podpisywania umowy z operatorem. (s. 6)

PULS BIZNESU

Tel-Energo wkrótce wejdzie do Telbanku

Spółka Telbank, znana z obsługi informatycznej banków może wkrótce stać się kolejnym członkiem Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Transakcja miałaby odbyć się bezgotówkowo. 74% Telbanku posiada Narodowy Bank Polski, który może je sprzedać lub przenieść prawo własności na Tel-Energo. (s. 4)