Czwartkowy Przegląd Prasy

Po dwóch latach przygotowań, na giełdzie zadebiutuje Grupa ITI. Spółka ma szansę stać się największym debiutem giełdowym od kilku dobrych lat – w sprzyjających okolicznościach jej wartość rynkowa może przekroczyć miliard dolarów.

GAZETA WYBORCZA

ITI idzie na giełdę

Po dwóch latach przygotowań, na giełdzie zadebiutuje Grupa ITI (właściciel m.in. TVN oraz Onet.pl). Spółka ma szansę stać się największym debiutem giełdowym od kilku dobrych lat – w sprzyjających okolicznościach jej wartość rynkowa może przekroczyć miliard dolarów. Grupa ITI zaoferuje inwestorom 48% swoich akcji – oznacza to, że kontrolę nad firmą stracą jej założyciele: Jan Wejchert, Mariusz Walter oraz Bruno Valsangiacomo. (s. 28)

Dialog z wieloma

Cztery firmy prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie kupna udziałów operatora Telefonia Dialog – wynika z informacji zdobytych przez agencję Dow Jones. Prezes Dialogu, Katarzyna Muszkat, na razie powiedziała tylko, że podpisany jest już w tej sprawie list intencyjny. "Mamy nadzieje, że wybór inwestora sfinalizujemy do końca roku" - mówi K. Muszkat. (s. 28)

PRAWO I GOSPODARKA

Ericsson ostrzega

"Kryzys w telekomunikacji może się przeciągnąć" - twierdzi Kurt Hellstrom, szef szwedzkiego Ericssona. Zdaniem Hellstroma, istnieje ryzyko, że poprawa na rynku nie nastąpi nawet w przyszłym roku. Kłopoty producentów sprzętu telekomunikacyjnego są efektem kryzysu firm telekomunikacyjnych. Firmy takie jak Ericsson przeżywają w związku z tym poważne problemy – kurs akcji szwedzkiego koncernu znajduje się na najniższym poziomie od prawie 6 lat. (s. 12)

30 mld USD długu

WorldCom, drugi operator telefonicznych połączeń długodystansowych w USA, rozważa zmniejszenie swojego personelu o 20% (czyli o ok. 16 tys. pracowników). Podjęcie takich kroków zakłada plan restrukturyzacyjny, którego celem jest redukcja kosztów działalności i uzdrowienie firmy – amerykański operator ma już 30 mld USD długu. (s. 12)

PARKIET

Podpis elektroniczny coraz bliżej

Ministerstwo Gospodarki opracowało i skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekty rozporządzeń do ustawy o podpisie elektronicznym. Ustawa wchodzi w życie od połowy sierpnia bieżącego roku. (s. 1)

RZECZPOSPOLITA

Aster City wchodzi w telefony

Działająca w Warszawie telewizja kablowa Aster City (wchodząca w skład grupy Elektrim Telekomunikacja) zwróciła się do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o zezwolenie na świadczenie usług telefonicznych. Spółka chce skierować swoją ofertę przede wszystkim do klientów indywidualnych. (s. B 3)