Czwartkowy Przegląd Prasy

Notowana na giełdzie Hoga zmienia profil działalności na portal usługowy. Dług Elektrimu może zostać, tak jak w przypadku Netii, zamieniony na akcje i obligacje zabezpieczone dla obligatariuszy.

PARKIET

Z portalu w informatykę

Hoga zaprzestała konkurencji z portalami horyzontalnymi i przekształci się w spółkę informatyczną. W I kw. 2003 roku Hoga chce mieć zysk brutto. Zysk netto jest przewidywany najwcześniej w II kwartale 2003 roku. Restrukturyzacja zatrudnienia pociągnie zwolnienie 67% obecnej kadry portalu. Zniknie większość z 61 serwisów, prawdopodobnie pozostanie 10 – 11 rentownych. (s. 2)

Softbank: 85 mln zł na inwestycje

Z raportu rocznego Softbanku wynika, że w 2002 roku firma chce przeznaczyć 85 mln zł na inwestycje. 50 mln zostanie zainwestowanych w spółkę Net2Net, ok. 12 – 14 mln zł w firmę Sawan. Przychody Softbanku wzrosły w 2001 roku o 4% do 407,4 mln zł. Największe straty przynosi spółka FinFin, zarządzający portalem expander.pl (14,3 mln zł). (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Mały jubileusz na WGT

W ciągu dziewięciu miesięcy sprzedaży towarów rolnych poprzez Internet na Warszawskiej Giełdzie Towarowej, obroty wyniosły 451 mln zł. Wczoraj odbyła się setna sesja „internetowa”. (s. 5)

Ratunek w akcjonariuszach

France Telecom prawdopodobnie po raz kolejny zwróci się do swoich akcjonariuszy o fundusze potrzebne do zredukowania zadłużenia wynoszącego 65 mld EUR. Akcje FT są obecnie warte 15% papierów spółki z marca 2000 roku. (s. 11)

PULS BIZNESU

Dług Elektrimu może zostać zamieniony na akcje

Według nieoficjalnych informacji PB, obligatariusze odrzucą propozycje układowe holdingu – spłatę 85% lub 75% długu w ratach. Obligatariusze rozważają natomiast powtórzenie scenariusza przyjętego przez strony w przypadku Netii, a więc objęcie akcji i obligacji zabezpieczonych Elektrimu w zamian za dług. (s. 4)

Cyfra musi mieć 700 tys. klientów

Według nieoficjalnych informacji PB, Cyfra+ do końca roku musi zdobyć 80 – 90 tys. abonentów. Liczba klientów cyfrowej platformy przekroczy wówczas 700 tys. i zacznie ona na siebie zarabiać. (s. 4)

Szef Microsoftu odwiedził Polskę

Steve Ballmer odwiedził Polskę prosto z targów CeBIT. Spotkał się z premierem Millerem i przedstawicielami swoich partnerów w Polsce – Prokomu, ComputerLandu, Ster-Projektu, ComArchu i 2Si, oraz producentów sprzętu – Compaqa, HP, Della, Optimusa i Unisys. (s. 5)