Czwartkowy Przegląd Prasy

Wyniki TP S.A. z I półrocza 2001 wskazują, że 8% wzrost sprzedaży w stosunku do ub. roku wynikał głównie z podwyżek abonamentu.

PARKIET

TP S.A. traci rynek

W raporcie półrocznym TP S.A. podaje strukturę przychodów, z której wynika, że 8% wzrost sprzedaży w stosunku do I półrocza 2000 roku wynikał ze wzrostu opłat za abonament. W ciągu roku przychody z połączeń w sieci operatora wzrosły tylko o 3%, za to udział przychodów z abonamentu wzrósł z 15,7% do 21%. TP Internet wypracował przychody w wysokości 4,5 mln zł, a strata netto spółki zależnej wyniosła ponad 40 mln zł. (s. 2)

Kto zinformatyzuje PP?

Dziś ogłoszone mają być szczegóły rozbudowy sieci komputerowej Poczty Polskiej. Wartość kontraktu, o którym mówi się już od dwóch lat to kilkaset milionów złotych. Głównymi pretendentami do wykonania wdrożenia są Prokom i Softbank. (s. 5)

Vivendi zapowiada buy back

Prezes Vivendi Universal zaprzeczył, jakoby firma rozważała wycofanie się z portalu Vizzavi, współtworzonego z Vodafone. Kurs Vivendi spadł od początku roku o 55%. Kilka dni temu wartość akcji spadła poniżej wartości księgowej. Jean-Marie Messier zapowiedział skupienie z rynku i umorzenie 5% walorów. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Portal Visit.pl dla przyjezdnych

Powstał portal turystyki przyjazdowej do Polski – Visit.pl. Umożliwia kupno i rezerwację usług turystycznych. Serwis jest dostępny w trzech językach. (s. 6)

S&P obniża rating spółki

Standard&Poor’s obnizyło rating France Telecom i Orange Plc do BBB plus, z A minus. Powodem jest zwłoka FT we wprowadzaniu planów obniżenia zadłużenia. (s. 7)

PULS BIZNESU

Etel zamierza wrócić do kupna Internet Partners

Irlandzka firma eTel zamierza w ciągu 2-3 lat zainwestować w Europie Środkowej 40 do 50 mln EUR. Większość tej kwoty jest przeznaczona na kupno firm ISP. W Polsce Etel jest m.in. zainteresowany kupnem Internet Partners. (s. 5)