Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Akcjonariusze Elektrimu przygotowują się do decydującego starcia

PARKIET

Walka o ElektrimNa WZA Elektrimu, które odbędzie się 14 maja, siłą 26 proc. głosów będzie dysponowało Vivendi. Francuzi mają co prawda, wraz ze spółkami zależnymi 17,55 proc. głosów, ale mogą liczyć na poparcie Merging Markets Development dysponującym 8,7 proc. pakietem. Pojawiła się także plotka, że na walnym zgromadzeniu holdingu Templeton będzie reprezentował interesy Deutsche Telekom. Podobno jednak Niemcy mają być podczas obrad WZA pasywni i do tego jeszcze gotowi są sprzedać udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Za uzyskane środki mieliby kupić pakiet kontrolny TeleDanmark, które z kolei ma udziały w konkurencyjnym wobec PTC Polkomtelu. Na WZA Elektrimu zarejestrowało się 192 akcjonariuszy reprezentujących łącznie 57,24 proc. kapitału akcyjnego. (str. 1 i 2).

Dziś debiut GetinuDziś na warszawskim parkiecie po raz pierwszy będą notowane akcje Getin Service Provider. Analitycy spodziewają się, iż cena debiutu będzie wyższa od ceny emisyjnej, która wyniosła 3,5 zł. Zainteresowanie ofertą publiczną było tak duże, że zarząd skorzystał z opcji dodatkowego przydziału ponad 613 tys. papierów. Getin będzie pierwszą na warszawskim parkiecie spółką reprezentującą sektor usług internetowych B2B. (str. 2).

KGHM nie sprzeda PlusaKGHM Polska Miedź nie musi sprzedawać udziałów w Polkomtelu (operatorze sieci Plus GSM), gdyż nie potrzebuje gotówki i nie ma alternatywnych planów inwestycyjnych - uważają analitycy. Może to jednak uczynić jeśli, ich zdaniem, otrzyma atrakcyjną ofertę odsprzedania posiadanego pakietu. Jeśli Polski Koncern Naftowy sam będzie chciał sprzedać udziały w Plusie, to KGHM, zgodnie z umową o pierwokupie, może zdecydować się na ich nabycie (str. 3).

PRAWO I GOSPODARKA

Tańsze komputery dla szkółPrzytłaczającą większością głosów posłowie przyjęli ustawę o nowelizacji podatku VAT, która zakłada zmniejszenie podatku ma zakup sprzętu komputerowego przez szkoły do 3 proc. Dzięki temu do końca 2003 r. będzie można na preferencyjnych warunkach wyposażyć pracownie komputerowe wszystkich szczebli. (str. 6).

GAZETA WYBORCZA

Arena za 100 mlnPortal Arena.pl chce pozyskać z publicznej emisji akcji od 100 do 150 mln zł. W ciągu najbliższego półtora roku inwestycje firmy mają pochłonąć 153 mln zł. Będzie to największa w historii internetowa emisja w Polsce. (str. 24).

RZECZPOSPOLITA

Wirtualne banki spółdzielczeDostęp do rachunku i możliwość i możliwość dokonywania operacji finansowych przez Internet mają w swojej ofercie nie tylko duże komercyjne banki. Posiada ją także siedem banków spółdzielczych, oferujących takie same usługi, jak banki komercyjne. I choć banki spółdzielcze nie nastawiają się na masowego klienta, to bardzo często mają bardzo silną pozycję w regionie, w którym działają. Stąd decyzja o rozszerzeniu oferty po to, aby w regionie rywalizować z bankami komercyjnymi. (str. B5).