Czwartkowy Przegląd Prasy

Akcjonariusze Apeximu zdecydowali wczoraj o emisji od 2 do 4 mln akcji serii G. Oznacza to, że kapitał warszawskiej spółki może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

PULS BIZNESU

Sieć Datastar rusza na Śląsku

Dziś w Katowicach rozpoczyna działalność bezprzewodowa sieć teleinformatyczna Datastar. Do tej pory zainwestowano w jej rozwój 160 mln zł, a do końca roku nakłady sięgną kolejnych 245 mln zł. Operatorem jest firma Crowley Data Poland, własność amerykańskiego potentata Crowley Data LLC. Firma buduje sieci dostępowe w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Katowicach. Do połowy roku podłączone mają zostać kolejne dwa ośrodki: Wrocław i Kraków. Spółka koncentruje się na budowaniu wirtualnych sieci prywatnych (VPN), nie tworzy długodystansowych sieci szkieletowych, korzystając z usług operatorów: Tele Globe, Telii, Tel-Energo, Netii i TP S.A. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Wojna internetowej gospodarki

Amerykanie ostrzegają, że w lipcu br. handel elektroniczny pomiędzy USA i Unią Europejską może zostać wstrzymany. Przyczyną będą różnice w regulacjach zapewniających ochronę danych osobowych. USA i UE mają różne systemy ochrony prywatności. Europa dąży do tworzenia szczegółowych zasad prawnych, natomiast Ameryka preferuje bardziej liberalną koncepcję samoregulacji tych kwestii przez rynek. W ubiegłym roku strony podpisały dokument pod nazwą Safe harbour agreement, na mocy którego wszystkie firmy amerykańskie prowadzące interesy w Europie mają przyjąć do 1 lipca br. odpowiednio surowe regulacje. Jednak amerykańskie firmy sprzeciwiają się przyjęciu zasad obowiązujących w UE, co może spowodować prawdziwą gospodarczą wojnę. (s. 5)

Kurs Elektrimu rośnie

Vivendi oświadczył wczoraj, że jeśli podczas zapowiadanego na 20 kwietnia br. nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy dojdzie do zmiany kontroli nad spółką, francuski koncern wykona zapisaną w umowie opcję kupna i pozbawi holding 51% udziałów w Elektrimie Telekomunikacja, spółce zarządzającej PTC. Wczoraj kurs spółki rósł, co analitycy wiązali z brakiem rozstrzygnięć dotyczących obecnego zarządu Elektrimu. (s. 12)

PARKIET

Niepewne debiuty Areny i „wirtualnej”

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu, zarząd Areny rozważa możliwość całkowitej rezygnacji z wprowadzenia spółki na warszawski parkiet. Oficjalnie jednak Arena podtrzymuje chęć, a Hoga ustalony wstępnie terminarz debiutu na GPW. Zarządy obu portali nie ukrywają, że giełdowe plany mogą ulec radykalnej zmianie. Z powodu niesprzyjających debiutom warunków na rynkach kapitałowych Wirtualna Polska nie trafi do giełdowego obrotu w 2001 r. (s. 1)

Doradzą CSFB i WBK

Konsorcjum Credit Suisse First Boston i WBK zostały wybrane na doradcę przy trzecim etapie prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej. W ramach tego etapu zaoferowanych zostanie od 14 do 30% akcji spółki. Doradca będzie musiał przygotować dwa warianty oferty. W pierwszym przyjęte zostanie założenie, że France Telecom i Kulczyk Holding skorzysta z opcji i obejmie 10% walorów TP S.A., w drugim tego założenia nie będzie. (s. 3)

GAZETA WYBORCZA

Szukanie inwestora

Akcjonariusze Apeximu zdecydowali wczoraj o emisji od 2 do 4 mln akcji serii G. Oznacza to, że kapitał warszawskiej spółki może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Akcje mają być zaoferowane inwestorom branżowym lub finansowym. Spółka miała w zeszłym roku 100 mln zł strat, dzięki pieniądzom ze sprzedaży nowych papierów Apexim chce wyjść z głębokiego kryzysu. (s. 28)