Człowiek versus maszyna: najlepsze programy nagrodzone

W niedzielę zakończył się finalny etap konkursu o nagrodę Loebnera, w którym rywalizują między sobą programy umożliwiające konwersację z człowiekiem. Po raz trzeci zwyciężył chatterbot Alice, stworzony przez amerykańskiego naukowca Richarda Wallace'a.

Nagroda Loebnera to coroczny konkurs dla chatterbotów, czyli programów do konwersacji, które imitują rozmowę z człowiekiem za pomocą języka naturalnego. Konkurs ma być uproszczonym Testem Turinga, którego celem jest sprawdzenie, na ile swobodnie maszyna potrafi posługiwać się językiem ludzi, a co więcej, kiedy jest w stanie tak zmylić człowieka, by on nabrał przekonania, że rozmawia z drugim człowiekiem a nie z programem.

Zawody chatterbotów odbywają się co roku w Nowym Jorku. W tegorocznej edycji, której finał odbył się w niedzielę, laury przyznano Alice - programowi autorstwa dr Richarda Wallace'a. To już trzeci raz, kiedy botowi przyznano najwyższe wyróżnienie.

Dodajmy, że Alice powstała w Eastport Internet Assiociates i jest botem dobrze obeznanym w oszukiwaniu i kłamaniu, całkiem swobodnie władającym językiem angielskim, więc dyskusja z nią często przypomina rozmowę człowieka z człowiekiem. Kod Alice jest darmowy, stąd w oparciu o jej strukturę tworzone są inne boty, nie tylko w języku angielskim, ale i czeskim, hiszpańskim, niemieckim. W tworzenie i uzupełnianie bazy wiedzy bota zaangażowani byli użytkownicy sieci, którzy przeprowadzili z automatem ponad 30 tysięcy rozmów. Po raz pierwszy Alice zdobyła nagrodę Loebnera w w 2000 roku nagrodę.

Konkurs Loebnera po raz pierwszy przeprowadzono w 1990 roku.

Więcej informacji o nagrodzie Loebnera:

http://www.loebner.net/Prizef/loebner-prize.html

Alice dostępna jest pod adresem:

http://www.alicebot.org/