Cyfrowy dom - przyszłość wg Microsoftu

W należącym do Microsoftu centrum Executive Briefing Center w Redmond znajduje się "Dom Microsoftu". Jest to rzeczywistych rozmiarów dom nafaszerowany elektroniką i przeróżnymi nowinkami technologicznymi. Czy tak będzie żył człowiek za kilka, kilkanaście lat?

Dom został po raz pierwszy otwarty we wrześniu 1994 r. przez Craiga Mundiego. Od tej pory jest systematycznie przebudowywany.

Zastosowane w najnowszej wersji projektu Microsoft Home rozwiązania skupiają się na trzech głównych kwestiach: bardziej naturalnej interakcji użytkownika z nowoczesną technologią, połączeniu dwóch światów - cyfrowego i istniejącego fizycznie oraz inteligentnej technologii pomocnej w codziennych czynnościach.

Jak te założenia są realizowane? W cyfrowym domu mamy do dyspozycji "Centrum sterowania" - pozwala ono np. organizować czas wolny (m.in. oglądać filmy czy zarezerwuj miejsce w restauracji) a nawet kontaktować się z domownikami w innych częściach domu.

W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się wyświetlacze informacyjne - np. ekran w jadalni ekran w jadalni może dostarczyć informacji o preferencjach żywieniowych i diecie użytkowników, a interaktywny blat kuchenny - sugerować przepisy na dania, w oparciu o dostępne w składniki.