Cyfrowe archiwum mediów publicznych dostępne online za 2 lata?

Nowy projekt ustawy medialnej zaproponowany przez Platformę Obywatelską zakłada powołanie Archiwum Misji Publicznej, które w internecie udostępniać ma archiwalne programy, filmy i seriale telewizyjne oraz audycje radiowe.

Jak podał dziennik "Polska" Archiwum Misji Publicznej stworzyć ma specjalną internetową platformę, za pośrednictwem której udostępniane będą (również za opłatą) archiwalne materiały Telewizji Polskiej i Polskiego Radia nadawane do 1993 roku (prawa do programów emitowanych od tego roku należą już do spółek). Stacja BBC swoje zasoby "uwolniła" już w 2006 r. w ramach projektu BBC Creative Archive.

Dzięki Archiwum Misji Publicznej wszyscy będziemy mogli korzystać z dorobku polskiej kultury - powiedział cytowany przez dziennik "Polska" Robert Kroplewski, jeden z twórców nowego projektu ustawy medialnej i specjalista ds. nowych technologii. Dziś zarówno TVP, jak i Polskie Radio są monopolistami, jeśli chodzi o wykorzystywanie archiwów.

Eksperci podkreślają złożoność i kosztowność całego projektu wynikające z konieczności przeniesienia na nośniki cyfrowe starych archiwów oraz zapewnienia wydajnej platformy udostępniającej te materiały w internecie.

Projekt sfinansowany ma być ze środków Funduszu Zadań Publicznych oraz ew. opłat (również od mediów komercyjnych) pobieranych za niektóre usługi archiwum.

Jeśli projekt ustawy medialnej z zapisem o Archiwum Misji Publicznej zostanie zaakceptowany i przyjęty przez rządzących to zacznie obowiązywać od 2010 roku. Z Archiwum Misji Publicznej - wg zapewnień pomysłodawców - pierwszy użytkownik będzie mógł skorzystać kilkanaście miesięcy później.

Źródło: http://www.polskatimes.pl