Coworking, czyli róbta jak chceta

Stara idea telepracy ma nowe, zgodne z duchem web 2.0 wcielenie. To coworking, czyli praca poza domem, w specjalnie do tego wybranych miejscach i w towarzystwie innych osób. W Warszawie powstało takie miejsce i jest nim CoworkingClub.

Wojciech Mocarski, informatyk i prywatny przedsiębiorca zetknął się z tą ideą na początku roku. Pozytywne opinie o pomyśle stworzenia podobnego miejsca w Warszawie skłoniły go do działania.

CoworkingClub to miejsce dla freelancerów, mobilnych pracowników, jednoosobowych firm i ludzi uprawiających wolne zawody. Wiele osób pracujących poza domem pragnie zachować nieformalną atmosferę, ale zachowując zarazem nieco komfortu i wygody.

Wspólne miejsce pracy ma być antidotum na poczucie osamotnienia, spadająca efektywność, obniżoną kreatywność czy niską higienę pracy. - mówi Wojciech Mocarski. - Może być także wykorzystane przez firmy, które chcą w ten niestandardowy sposób umożliwić pracę swoim ludziom.

Wartością dodaną wspólnej przestrzeni do pracy jest możliwość poznania osób z innych branż. Może to pomóc w zdobywaniu nowych zleceń, wspólnych realizacji projektów czy po prostu może się stać okazją do wymiany wiedzy z ludźmi o podobnym stylu pracy.

Idea coworkingu bywa realizowana także w bardziej spontaniczny sposób, gdy osoby zainteresowane wynajmują wspólnie małe biura lub mieszkania (ale też cyklicznie spotykają się w kawiarniach), dzieląc w ten sposób koszty między siebie.

CoworkingClub ma być miejscem otwartym i dostępnym dla każdego. Korzystanie ze wspólnego biura jest odpłatne, ale w cenie dostępne są napoje czy możliwość korzystania z drukarki.

Projekt jest nowy, stąd możliwości korzystania z tej formy pracy ograniczone są na razie do abonamentów miesięcznych. Pomysłodawca zdaje sobie jednak sprawę z konieczności ułatwienia dostępu do biura osobom, które będą pracować w wybrane dni lub będą pojawiać się ad hoc.

Coworkerzy spotykają się już w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i wielu innych miastach. Ogłoszenia o kolejnych inicjatywach czy spontanicznych spotkaniach zamieszczają na grupie Coworking w serwisie Goldenline.pl i Profeo.pl. Ich założycielem i moderatorem jest aktywny promotor ideii coworkingu Przemysław Cichoń.

Osoby zainteresowane, chcące sprawdzić jak coworking wygląda z bliska mogą przyjść na drzwi otwarte we wtorek, 14 października i spędzić tam czas od 9 do 17.