ComArch dla mmO2

Krakowska spółka podpisała umowę wartości 2,5 mln EUR z O2 Germany, oddziałem jednego z największych operatorów telefonii komórkowej w Europie. ComArch wdroży w Niemczech swój system do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi - InsightNet.

System będzie odpowiedzialny za nadzorowanie konfiguracji sieci, zarządzanie jakością dostarczanych usług i za wykrywanie i zarządzanie błędami w infrastrukturze sieciowej operatora. Wdrożenie obejmie trzy modułu platformy ComArch InsightNet: Fault Management, Configuration Management i Performance Management. System będzie współpracował z urządzeniami sieciowymi dostarczonymi dla O2 przez firmy Ericsson, Marconi i Alcatel. InsightNet zostanie zainstalowany w centrum zarządzania siecią O2 i będzie wizualizował wszelkie zdarzenia w sieci poprzez system konsoli graficznych. Informacje te będą również dostępne w regionalnych centrach nadzoru sieci.

Rozpoczynające się właśnie wdrożenie potrwać ma do przełomu maja i kwietnia. Do Niemiec wybiera się już zespół analityków, zasadnicza część zespołu tradycyjnie pracować będzie z Krakowa po wydzielonej VPN, co pozwoliło znacznie obniżyć szacowany koszt wdrożenia.

Z InsightNet korzystają już za granicą między innymi lokalny operator długodystansowy z Południa Stanów Zjednoczonych - Terra Telecommunications, nikaraguański Enitel. W Polsce system obsługuje sieć operator komórkowego Era GSM. Firma nie informuje na razie o perspektywach rozszerzenia wdrożenia na całą grupę mmO2. "Wdrożenie w Niemczech da nam bardzo dobrą referencję dla systemu i mamy nadzieję - otworzy dla nas rynek poza sektorem telekomunikacyjnym" - mówił rzecznik ComArch-u, Grzegorz Błażewicz.