Columbia na aukcji

Wkrótce po sobotniej katastrofie promu kosmicznego Columbia, w amerykańskich serwisach aukcyjnych pojawiły się oferty sprzedaży szczątków wahadłowca. Przedstawiciele najpopularniejszego z nich, eBay, zapowiedzieli już, że sprzedaż fragmentów promu jest niezgodna z prawem i aukcje takie będą usuwane z serwisu.

Władze eBay usunęły już kilkanaście takich aukcji - wśród nich znalazły się m.in. oferty sprzedaży szczątków wahadłowca oraz domen internetowych o nazwach nawiązujących do katastrofy (np. Columbiadebris.com). Warto zaznaczyć, iż amerykańskie władze zabroniły zbierania pozostałości po wybuchu promu, tłumacząc to możliwością wystąpienia skażenia.

"Posiadanie jakichkolwiek szczątków Promu Kosmicznego Columbia jest niebezpieczne i niezgodne z prawem" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez eBay. "Jakiekolwiek oferty sprzedaży takich rzeczy za pośrednictwem eBay, teraz i w przyszłości, będą natychmiast usuwane. Zamierzamy również informować o takich incydentach władze".

W tej chwili w eBay można znaleźć ok. 4,5 tys. ofert sprzedaży przedmiotów związanych z promem Columbia. Zdecydowana większość z nich to najróżniejsze pamiątki: zdjęcia członków załogi, płyty DVD, czy modele wahadłowca.

eBay uruchomił specjalne forum dyskusyjne, na którym internauci mogą złożyć kondolencje rodzinom astronautów, którzy zginęli w katastrofie.