Co nas drażni w internecie

Łańcuszki szczęścia, wirusy, programy szpiegujące, brak polskich znaków w e-mailach... A co Ciebie drażni w sieci? Netia prezentuje wyniki badania na temat zachowań polskich internautów pt."Mądry internet".

Celem badania pt. "Mądry internet", które w maju na zlecenie Netii przeprowadziła firma MillwardBrown SMG/KRC było stworzenie obrazu aktywności online polskich internautów oraz zbadanie ich opinii, dotyczącej różnych zachowań w sieci.

Okazuje się, że użytkownicy internetu w Polsce zdecydowanie negatywnie oceniają przede wszystkim zamieszczanie wirusów i programów szpiegujących w poczcie elektronicznej i na stronach internetowych (zdeklarowało tak 98% respondentów), a także pojawianie się w sieci oszczerstw i pomówień wobec osób prywatnych (88% wskazań). Internauci potępiają również umieszczanie bądź rozsyłanie niesprawdzonych lub mylących informacji, dotyczących medycyny i leków (86%) oraz umieszczanie danych osobowych i zdjęć bez zgody zainteresowanych (85%). Za negatywne zjawisko związane z internetem uznano także zamieszczanie mogących wprowadzić w błąd informacji o produktach (75%), usługach oraz danych encyklopedycznych (66%).

W internecie powszechnie spotykamy się też z nieprawdziwymi informacjami, dotyczącymi znanych osób oraz wielu dziedzin codziennego życia (m. in. zdrowia i urody, ekonomii i finansów). Ponad połowa badanych została wprowadzona w błąd nieprawdziwą informacją o osobach show-biznesu i sportowców (58%) oraz polityków (52% wskazań).

Zachowania oceniane najbardziej negatywnie nie są jednak uważane za bardzo częste. Internauci najczęściej spotykają się bowiem z rozsyłaniem materiałów promocyjnych (88%), brakiem polskich znaków (68%), czy też błędami ortograficznymi i interpunkcyjnymi (63%). Z wirusami często ma do czynienia prawie jeden na czterech respondentów, a 30% badanych znajduje w sieci nieprawdziwe, bądź mylące informacje z różnych dziedzin.

Liderem w zestawieniu zjawisk uciążliwych (opracowanych na zasadzie iloczynu częstości występowania i budzenia negatywnych odczuć) są popularne "łańcuszki", a tuż za nimi znajduje sie umieszczanie w internecie treści niezgodnie z zasadami polskiej ortografii i interpunkcji. Za szczególnie drażniące Polacy uznają również rozsyłanie niezamówionych materiałów promocyjnych oraz umieszczanie wulgaryzmów w internetowych wypowiedziach.

Zapraszamy do udziału w sondzie: Co Cię najbardziej drażni w internecie?

Źródło: Netia