Cisco przestaje kupować

Cisco Systems wstrzymuje wszelkie zakupy nowych firm w związku z załamaniem rynku zaawansowanych technologii i spadkiem notowań akcji samej spółki.

Decyzja ma obowiązywać dopóki nie poprawi się sytuacja na rynku. W zeszłym roku Cisco dokonało 23 zakupów, w roku bieżącym zaś firma nie kupiła jeszcze żadnego przedsiębiorstwa. Ostatnim nabytkiem, dokonanym w grudniu 2000 r.za kwotę 155 mln USD była spółka ExiO Communications, producent technologii bezprzewodowej telefonii.

Kupowanie licznych małych firm z sektora zaawansowanych technologii pozwalało do tej pory Cisco wyprzedzać konkurencję, spółka posiadała bowiem najnowsze rozwiązania techniczne na rynku. W ubiegłym roku Cisco wydało na zakup nowych przedsiębiorstw 12,7 mld USD.

Michelangelo Volpi, dyrektor strategiczny Cisco powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że firma rozważała w tym roku kilka możliwych zakupów, ale nie zawrze żadnych nowych transakcji dopóki nie zmieni się sytuacja na rynku. „Jeśli nie będzie wzrostu, nie dokonamy żadnych zakupów" - oświadczył.

Kurs akcji Cisco spadł w br. o ponad 40%. Spółka finansowała do tej pory zakup firm ze środków pozyskiwanych z emisji nowych akcji.

<i>Źródło: Financial Times</i>