Ci, którzy odeszli

Przypadająca dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych skłania do refleksji i wspomnienia tych, którzy odeszli. Postanowiliśmy przypomnieć Wam o wybitnych osobistościach świata IT (i nie tylko), których życie i praca doprowadziły branżę, a z nią cały świat, do tego, czym jest ona obecnie.

Niewątpliwie najwybitniejszą postacią, którą pożegnaliśmy w tym roku, był papież-Polak, Jan Paweł II. Zmarł po ciężkiej chorobie, 2 kwietnia 2005 roku. Nie tylko dla nas, ale także dla milionów ludzi na całym globie była to wstrząsająca wiadomość. Największe polskie portale przybrały kolory żałobne. Na witrynach większości z nich usunięto sekcje rozrywkowe a ludzie wszystkich narodowości i religii pogrążyli się w żałobie. Wiadomość o odejściu papieża połączyła ludzkość w tak szczególny sposób, że socjologowie zaczęli mówić o pokoleniu JP II. Także internauci dali wyraz swojemu smutkowi na wszelakich forach i grupach dyskusyjnych, czatach czy księgach gości przeróżnych witryn i portali. Zapraszamy do zapoznania się z lekturą tekstu okolicznościowego i oddaniu się w tych wyjątkowych momentach chwilom refleksji nad kruchością ludzkiego życia.

Chociaż Jan Paweł II zajmuje w naszej pamięci miejsce wyjątkowe i szczególne, nie sposób na początku listopada nie wspomnieć o innych wybitnych osobistościach, których nie ma już wśród żywych. Wśród nich znaleźć się musi miejsce dla Jacka Kilby'ego, twórcy układu scalonego, niezwykłego wizjonera i inżyniera. To dzięki niemu możliwy był ogromny rozwój informatyki, jaki obserwować mogliśmy w ostatnim półwieczu. Oprócz przełomowego wynalazku, jakimi były właśnie układy scalone, Kilby opatentował ponad 60 wynalazków, odkrył między innymi zastosowanie technologii krzemowej do uzyskiwania energii słonecznej, kalkulator czy drukarkę termiczną. Pamiętamy o Tobie i dziękujemy, Jack.

Oczywiście, w tak ważne święto, nie każdy znajdzie czas na przeglądanie internetowych stron. Wszystkim jednak, którzy z tych czy innych względów spędzą dzisiaj i jutro kilka chwil przed komputerem, polecamy naszą sekcję tematyczną poświąconą właśnie tym, którzy odeszli. Tym, których życie niezaprzeczalnie wpłynęło na losy informatyki. Tym wreszcie, którzy swoim życiem oraz pracą odcisnęli na branży IT trwały, pozytywny ślad.

Zobacz wątek: Ci, którzy odeszli