Chudy rynek mikroprocesorów

O 20% spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż mikroprocesorów na świecie. Sytuacja ma szansę poprawić się dopiero pod koniec roku.

Semiconductor Industry Association (SIA) opublikował niezbyt optymistyczne dane na temat globalnego rynku mikroprocesorów. W maju br. sprzedaż na nim zmniejszyła się o 7,3% w stosunku do kwietnia, a w okresie maj 2000 - maj 2001 spadła już o 20,1%. Światowy rynek mikroprocesorów w maju br. miał wartość 12,7 mld USD.

Recesja w największym stopniu dotknęła sektory produkujące na potrzeby odbiorców indywidualnych: rynek procesorów do komputerów osobistych i przenośnych urządzeń teleinformatycznych (w tym telefonów komórkowych). W nieco lepszej formie jest mikroprocesorowy sektor B2B.

Na pogorszenie globalnej koniunktury największy wpływ miała fatalna sytuacja na największym rynku amerykańskim. Od maja zeszłego roku skurczył się on o 32%, podczas gdy europejski i azjatycki o 16,6%. Prezes SIA George Scalise ocenia, że zniżkowa tendencja przesili się w trzecim kwartale, a jesienią rynek czeka odbicie.

<i>Źródło: NYT, SIA</i>