Chrome OS w sieci BitTorrent

System operacyjny Chrome OS, którego kod źródłowy Google opublikowało w ubiegłym tygodniu, został skompilowany przez użytkowników i udostępniony do pobrania w kilku serwisach specjalizujących się w dzieleniu się plikami, m.in. Mininova.org oraz The Pirate Bay.

Chrome OS - system operacyjny Google'a - można już pobrać za pośrednictwem protokołu BitTorrent. Kod źródłowy, udostępniony przez producenta, został skompilowany przez użytkowników i umieszczony w serwisach P2P, w tym tych najpopularniejszych - Mininova.org oraz The Pirate Bay. W serwisie Gdgt zamieszczono obraz dysku z systemem Chrome OS dla maszyny VMware.

Na stronie The Chromium Projects Google zamieściło instrukcję skompilowania swojego systemu operacyjnego.

Aby uruchomić Chrome OS konieczne jest uruchomienie klienta wirtualnej maszyny, np. VMPlayera a następnie zainstalowanie systemu na na wirtualnej maszynie. Użytkownicy serwisów P2P, którzy instalowali system, ostrzegali przed nieprzewidzianym zachowaniem się innej opensource'owej wirtualnej maszyny - VirtualBox.

Google nie poinformował w jaki sposób instalować Chrome OS na wirtualnej maszynie. Tę lukę wypełniają szczegółowe opisy publikowane w Sieci. Jeden z nich znalazł się w serwisie TechCrunch, na którym przedstawiono proces instalacji na wirtualnej maszynie VirtualBox.

Kompletna, przygotowana dla wirtualnej maszyny VMware, wersja Chrome OS dostępna w sieci BitTorrent, ma wielkość 281 MB.

Chrome OS to opensource'owy system operacyjny firmy Google przeznaczony przede wszystkim dla netbooków czy mało wydajnych komputerów przenośnych. Zaletą Chrome OS ma być szybkość - system ma się błyskawicznie uruchamiać i dawać użytkownikowi dostęp do aplikacji internetowych. System nie będzie obsługiwać tradycyjnych twardych dysków.

Pierwsze notebooki wyposażone w Chrome OS pojawią się na sklepowych półkach nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2010 r.