Chrome Canary Build - przeglądarka o znakach szczególnych

Google wydało niedawno nową wersję swojej przeglądarki internetowej Chrome, noszącą nazwę Canary Build. Czym różni się ona od "tradycyjnych" wydań programu, czyli finalnego, testowego i deweloperskiego?

Znak rozpoznawczy Chrome Canary Build to zmodyfikowana kolorystyka logotypu przeglądarki - zgodnie z nazwą programu zieleń, czerwień i błękit zastąpione zostały kanarkową żółcią. Aby prześledzić różnice pomiędzy tą aplikacją, a pozostałymi edycjami Chrome'a, przypomnijmy sobie, jak wygląda...

cykl rozwojowy przeglądarki Google

W lipcu 2010 r. programiści Google poinformowali o przyspieszeniu prac nad finalnymi wersjami przeglądarki Chrome. Kolejne stabilne wydania programu będą udostępniane co sześć tygodni - dwa razy częściej niż dotąd.

Twórcy zalecają korzystanie właśnie z wersji stabilnych Chrome'a - tylko one mogą zapewnić najwyższą niezawodność i bezpieczeństwo.

W wydaniach testowych programu pojawiają się nowe funkcje, aktualizacje, usprawnienia i inne nowości. Twórcy chcą w ten sposób sprawdzić zachowanie nowinek i ich wpływ na ogólne funkcjonowanie przeglądarki. Po wyeliminowaniu wszystkich błędów i niedociągnięć ostatnia wersja testowa przekształca się w stabilną.

Bety pojawiają się zwykle w kilkudniowych odstępach i przeznaczone są dla użytkowników zainteresowanych jak najszybszym sprawdzeniem nowych możliwości przeglądarki.

Wydania developerskie są udostępniane w jeszcze szybszym tempie, czasem nawet dzień po dniu. Korzystanie z nich przez szerokie grono odbiorców nie jest jednak zalecane - wersje "dev" często zawierają błędy. Kod przeglądarki, kiedy upłynie już wystarczająca ilość czasu poświęconego na testy i "bug hunting", przechodzi w fazę beta.

Chrome stroszy piórka

Canary Build jest niczym innym jak najświeższą wersją developerską Chrome'a, aktualizowaną nawet częściej. Instalacja update'ów odbywa się automatycznie (i w tle), za każdym razem, gdy pojawi się nowy kod przeglądarki. Program jest dostępny wyłącznie dla systemów Windows (XP, Vista, 7).

"Kanarka" można zainstalować obok obecnej już w systemie innej wersji Chrome'a. Program korzysta z własnych katalogów i plików instalacyjnych, nie ma więc mowy o nadpisaniu starszej instalacji nowszą.

Program obsługuje też rozszerzenia do Chrome'a i wspiera system synchronizacji. Można nawet zsynchronizować (czyli przenieść ustawienia) Canary Build z wersją Chrome'a zainstalowaną na tym samym komputerze.

Reasumując, Canary Build to wygodny sposób na sprawdzenie najnowszych, eksperymentalnych funkcji dodawanych do Chrome'a przez programistów Google. Twórcy zadbali przy tym, by użytkownik nie wyrządził sobie jakichś szkód - nie można ustanowić Canary Build domyślną przeglądarką internetową (pamiętajmy, że jest to wersja developerska, która może, chociaż nie musi, stwarzać problemy przy codziennym przeglądaniu zasobów Sieci).