Chiny: podróbki Google i YouTube udostępnione

Chiny znane są na całym świecie z podrabiania markowych produktów. Tym razem jednak procederem tym został również objęty Internet. Od połowy stycznia Chińczycy mogą bowiem korzystać z podrobionej wyszukiwarki Google oraz podrobionego serwisu YouTube.

Chiny: podróbki Google i YouTube udostępnione
Chiny: podróbki Google i YouTube udostępnione

Podróbka Google

Po markowych produktach takich jak ubrania, czy perfumy przyszła kolej na Internet. W Chinach uruchomiono bowiem podróbki wyszukiwarki Google oraz serwisu YouTube, czyli YouTubecn.com (oferuje filmy pochodzące z zablokowanej w 2006 roku oryginalnej strony) i Goojje.

Obie strony zostały oddane w ręce chińskich internautów w połowie stycznia. Nastąpiło to wkrótce po tym, jak Google oskarżył Chiny o cyberatak na swoją infrastrukturę informatyczną (oraz próbę wykradzenia poufnych danych) i zapowiedział, że jednym z efektów owego ataku może być wycofanie się koncernu z lokalnego rynku.

Chińskie władze, które prowadzą nadzór nad przestrzeganiem praw autorskich oraz odpowiadają za zamykanie nielegalnych stron nie skomentowały zaistniałej sytuacji. Przedstawiciele Google również milczą.