Chiny coraz bardziej wirtualne i mobilne

Stany Zjednoczone straciły pozycje lidera w rankingu na największą liczbę internautów. Wyprzedziły je Chiny, w których z komputera korzysta 253 mln osób. Państwo Środka pobiło też rekord na rynku telefonii komórkowej - pod koniec czerwca liczba użytkowników komórek przekroczyła w tym kraju 600 mln.

Jak podało China Internet Network Information Centre, w ciągu roku liczba internautów w Chinach zwiększyła się aż o 56 proc. Oznacza to, że dostęp do sieci ma już co piąty Chińczyk. Pod tym względem sytuacja w Stanach Zjednoczonych wygląda dużo lepiej. Z informacji dziennika Rzeczpospolita wynika, że w USA aż 71 proc. amerykańskich gospodarstw domowych ma łącze internetowe.

Chińskie prognozy przewidują, że społeczność internautów w Państwie Środka nadal będzie rosnąć - do 263 mln osób do końca roku i nawet 490 mln użytkowników w 2012 roku.

Chiny pobiły też rekord na rynku telefonii komórkowej. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Przemysłu Informatycznego, pod koniec czerwca liczba użytkowników komórek przekroczyła w tym kraju 600 mln. Tym samym w ciągu zaledwie miesiąca wzrosła o prawie 9 mln nowych abonentów. A od początku roku aż o 53 mln. Jednocześnie zmniejszyła sie liczba użytkowników telefonów stacjonarnych w Chinach - pisze Rzeczpospolita. Tylko w ciągu tego półrocza zmniejszyła się o ponad 9 mln i w rezultacie wyniosła 356 mln.