Chiny Linuksem staną

Dwie trzecie chińskich programistów napisze w przyszłym roku na pewno lub prawdopodobnie oprogramowanie pod Linuxa, zaś tylko około 8% jest pewna, że takich aplikacji pisać nie będzie.

Według raportu Evans Data, około dwóch trzecich chińskich informatyków planuje w przyszłym roku napisać programy działające pod systemem operacyjnym Linux. Około jednej czwartej badanych jest tego absolutnie pewna, a około 40% ankietowanych stwierdziło, że jest to prawdopodobne. Za to tylko około 8% chińskich programistów było pewnych, że w 2003 roku nie napisze nic pod Linuxa, a 12% - że "raczej nie".

Najwięcej zwolenników Linuxa jest w Chinach w środowisku naukowym i akademickim: pewnych pisania oprogramowania pod Linux było ponad 30%. Jednak najwięcej odpowiedzi "na pewno, tak" i "prawdopodobnie tak" dali informatycy, którzy pracują w sektorze OEM - w sumie 71% ankietowanych. Oni też statystycznie najrzadziej odpowiadali, że na pewno nie będą pisali aplikacji linuksowych - ok. 6%.

Pozostałe wyróżnione w badaniu branże - komercyjni programiści i ISV (Independent Software Vendors), VAR (Value Added Reseller), programiści piszący oprogramowanie dla przedsiębiorstw oraz piszący systemy dedykowane dla przemysłu - dały zbliżone wyniki, z nieznacznym tylko wychyleniem w jedną lub drugą stronę.