Chińskie inwestycje Siemensa

Niemiecki koncern zainwestuje 400 mln euro w celu wzmocnienia swojej gałęzi IT w Chinach, która generuje obecnie ok. 40 proc. przychodów producenta z tamtejszego rynku. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wzmocnienie działu badawczo-rozwojowego. Ponadto Siemens planuje zwiększyć liczbę produkowanych w Chinach telefonów komórkowych z 14 mln do 20 mln sztuk rocznie.

Docelowo Siemens wyda w Chinach łącznie 1 mld euro. Pieniądze zostaną rozlokowane w sześciu kluczowych dziedzinach działalności koncernu, w zależności od ich procentowego udziału w przychodach spółki na rynku chińskim. Inwestycje mają na celu podwojenie, wynoszącej obecnie 4 mld euro, sprzedaży w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Niemiecki koncern zanotował wysoki wzrost zysku w II kw. 2004 r. obrachunkowego m.in. dzięki odsprzedaży za 590 mln euro udziałów w - Infineon Technologies. Zysk netto koncernu wyniósł 1,21 mld euro, wobec 568 mln euro rok wcześniej. Przychody Siemensa spadły natomiast o 2 proc. z 18,2 mld do 17,8 mld euro.