Ceny podniebnego Internetu

Firma Boeing poinformowała o cenach usług korzystania z Internetu na pokładzie samolotu. Najniższe opłaty wyniosą 9,95 USD za 30 minut surfowania. Ci, którzy będą chcieli dłużej korzystać z Sieci podczas wielogodzinnych lotów, będą musieli zapłacić 29,95 USD.

Usługę dostępu do Internetu wprowadziła firma Connexion, zapewniając całą infrastrukturę sieciową. Boeing będzie oferował możliwość surfowania z prędkością 20 Mb/s przy pobieraniu danych i 1 Mb/s przy wysyłaniu. Pasażerowie będą musieli wyposażyć się w komputery przenośne obsługujące technologię Wi-Fi (standard 802.11 b).

Za korzystanie z Sieci na pokładzie samolotu podczas ponad sześciogodzinnej podróży trzeba będzie zapłacić 29,95 USD. Za krótsze loty opłata będzie niższa – za surfowanie podczas podróży trwającej od 3 do 6 godzin zapłacimy 19,95 USD. Będzie również możliwość skorzystania z Sieci jedynie przez półgodziny za 9,95 USD. Za kolejną minutę pobierana będzie opłata w wysokości 20 centów.

Niemiecki przewoźnik Lufthansa poinformowała, że usługę korzystania z Internetu podczas lotu wprowadzi jeszcze wiosną tego roku. Inni klienci operatora Connexion: linie SAS, Japan Airlines, Singapore Airlines poinformowały, że również zamierzają w bieżącym roku wprowadzić taką usługę.

Analitycy rynkowi zgodnie podkreślają, że dostęp Wi-Fi na pokładach samolotów może okazać się dobrym sposobem na pozyskanie nowych pasażerów oraz dodatkowych wpływów.