CeBIT 2004: e-mail bez okien

Podróżujesz z notebookiem i chcesz szybko sprawdzić pocztę nie czekając na uruchomienie systemu operacyjnego? Jest na to sposób. W Hannowerze firma Phoenix Technologies zaprezentowała nową wersję dostępnej od dłuższego czasu, ale wciąż mało znanej aplikacji FirstWare Assistant.

Dzięki wykorzystaniu tego oprogramowania można uzyskać dostęp (w trybie read only) do kalendarza, zadań, listy kontaktów oraz wiadomości e-mail z aplikacji Outlook, bez konieczności uruchamiania Windows. Poprzednia wersja FirstWare Assistant, dostępna od września 2003 r. umożliwiała jedynie przeglądanie kalendarza i kontaktów. Aplikacja Phoenix Technologies przeznaczona jest dla komputerów przenośnych z Windows XP i programem pocztowym Outlook 2000 lub nowszym.

Jak informuje producent, czas uzyskania dostępu do danych z Outlooka, nie przekracza ok. 15% czasu potrzebnego na pełny start Windows i uruchomienie aplikacji pocztowej. FirstWare Assistant wykorzystuje opracowany przez Phoenix Technologies „mikrosystem” cME (Core Managed Environment), działający niezależnie od głównego środowiska systemowego komputera. Oprogramowanie rezyduje na głównej partycji dysku. Jak zapewnia Phoenix przeglądarkę wiadomości pocztowych i importowane z Outlooka dane można przechowywać także na zewnętrznych nośnikach np. Memory Stick czy kartach CF.

Na bazie mikroplatformy cME firma Phoenix Technologies stworzyła całą linię produktów – m.in. FirstWare Check (narzędzia diagnostyczne dla PC), FirstWare Recover (przywracanie systemu po awarii) czy FirstWare Connect (zapewnia połączenie sieciowe i udostępnia prostą przeglądarkę internetową w razie całkowitej awarii systemu operacyjnego).