Cabir - pierwszy komórkowy wirus

Firma Kaspersky Labs poinformowała o wykryciu pierwszego wirusa, który specjalizuje się w infekowaniu telefonów komórkowych. Na atak Cabira narażone są komórki, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian.

Przedstawiciele Kaspersky Labs mówią, że na razie nie ma powodów do niepokoju - wykryty przez nich wirus to właściwie prototyp (na razie nie odnotowano żadnych przypadków infekcji). Cabir stworzony został przez międzynarodową grupę autorów wirusów 29a. Ta ekipa wydaje się specjalizować w tworzeniu innowacyjnych "insektów" - nie tak dawno wprowadziła do sieci pierwszego robaka infekującego 64-bitową wersję systemu Windows.

Cabir potrafi sam rozprzestrzeniać się w sieciach telefonii komórkowej - wirus infekuje komórki z zainstalowanym Symbianem. Po uaktywnieniu się "insekt" wyświetla na ekranie "komórki" słowo 'caribe' i modyfikuje system tak, by wirus był uruchamiany przy każdym starcie systemu operacyjnego. Jeśli telefon obsługuje protokół Bluetooth, Caribe będzie próbował rozprzestrzeniać się za jego pośrednictwem. Wirus nie ma żadnych procedur destrukcyjnych - jego aktywność polega na rozprzestrzenianiu się.

Więcej informacji:

http://www.kaspersky.com