Budżety IT nietknięte przez wojnę

Wojna w Iraku nie wpłynie ani na zmniejszenie ani na gwałtowny wzrost wydatków na IT – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Merrill Lynch & Co.

Bank inwestycyjny Merrill Lynch przeprowadził ankietę wśród 100 amerykańskich i europejskich dyrektorów informatyki. 73% uważa, że wojna z Irakiem nie spowoduje zmniejszenia wydatków na IT, 17% jest przeciwnego zdania. Szybkie zakończenie wojny jedynie zdaniem 10% przyczyni się do gwałtownego wzrostu wydatków na technologię w firmach, zdaniem 90% nic się nie zmieni.

Zdaniem Stevena Milunovicha, wiceprezesa Merill Lynch „ogólnie rzecz biorąc, wydatki są hamowane w równym stopniu przez strukturalne problemy ekonomiczne co przez wojnę”.

Ankieta nie dotyczyła jedynie kwestii związanych z wojną z Irakiem. 66% ankietowanych CIO chciałoby podnieść udziały kosztów zmiennych w swoich budżetach. W tej chwili ok. 70% kosztów działów IT stanowią koszty stałe.

Bardzo dużą wagę ankietowani CIO przywiązują do zakupu serwerów. 55% zamierza podnieść wydatki na serwery windowsowe, 38% - na uniksowe, a 33% na linuksowe.