Budowlany Atlantis wchodzi w IT

Warszawska firma budowlana Atlantis jest kolejną, która postanowiła porzucić dotychczasową działalność na rzecz Internetu. W połowie 2001 roku Atlanis zamierza wejść na Nasdaq.

Warszawska firma budowlana Atlantis jest kolejną, która postanowiła porzucić dotychczasową działalność na rzecz Internetu. W połowie 2001 roku Atlanis zamierza wejść na Nasdaq.

Dotychczasowa działalność spółki #Atlantis# opierała się głównie na produkcji płyt warstwowych do budownictwa, a także działalności budowlano-montażowej. Kiedy w ubiegłym roku, przy spadających obrotach, Atlantis stracił 7, 6 miliona złotych, a w pierwszym półroczu straty firmy przekroczyły 3,1 miliona złotych, 54-letni prezes Paweł Obrębski postanowił przedsięwziąć radykalne środki.

Największy udziałowiec Atlantisu stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana profilu firmy. A co jest obecnie najbardziej pożądane przez inwestorów? Oczywiście Internet. Do końca tego roku spółka zamierza sprzedać cały majątek, w którego skład wchodzą: spółki zależne #Atlantis Mielec#, #Budownictwo# i #Lublin#, a także nieruchomości. Już w czerwcu zostały sprzedane udziały w spółce #Atlantis Kaliningrad#.

Działalność związana z produkcją płyt ma zostać kupiona przez jednego ze światowych liderów w tej branży. Innemu inwestorowi zostaną sprzedane wszystkie nieruchomości warszawskiej spółki.

Co pozostanie Atlantisowi, kiedy wyprzeda już wszystko? Jedynymi aktywami będą pieniądze ze sprzedaży pozostałych firm zależnych. Co z nimi zrobi? Atlantis zamierza kupić jedną z krajowych firm zajmującą się działalnością internetową. Następnie do nowo utworzonej firmy wprowadzi tajemniczą zagraniczną korporację, która wzbogaci spółkę o swoje doświadczenie i wiedzę w zakresie nowych technologii.

Kto jest owym tajemniczym inwestorem, nie wiadomo. Paweł Obrębski, prezes zarządu spółki, poinformował jedynie, że „ jest to firma absolutnie rozpoznawalna, z pierwszej trójki lub piątki światowej”.

Czas pokaże, która z firm przejmie – nie więcej niż 49 procent - akcji Atlantisu. Krążą pogłoski, że będzie to wchodząca właśnie na polski rynek amerykańsko- australijska spółka specjalizująca się w takich technologiach jak transmisja danych.

W połowie 2001 roku Atlantis – już pod zmieniona nazwą – zostanie wprowadzony na amerykański Nasdaq.

Obecny zarząd Atlantisu zakłada, że nowa strategia zostanie wprowadzona do końca tego roku. Nowa firma nie planuje utworzenia kolejnego na rynku portalu. Zamierza świadczyć usługi dla providerów i portali. We wrześniu prezes Paweł Obrębski zrezygnował z dotychczas pełnionej funkcji w spółce Atlantis i został członkiem jej zarządu.