Brytyjscy absolwenci informatyki: no future?

Ponuro rysuje się przyszłość zawodowa brytyjskich absolwentów informatyki - stwierdza raport GTI poświęcony perspektywom absolwentów 2003/2004 wyższych uczelni w Wielkiej Brytanii.

Raport stwierdza: "bieżący rok przynosi po raz kolejny realizację scenariusza jak ze złego snu absolwentów informatyki". Tysiące wysoko wykwalifikowanych absolwentów stanie wobec niepewnej przyszłości zawodowej której nie mogli podejrzewać 3 - 4 lata wcześniej, kiedy rozpoczynali studia.

Po raz kolejny poszerza się luka pomiędzy rosnącą liczbą absolwentów informatyki a kurczącą się ofertą miejsc pracy na tym rynku. Liczba oferowanych miejsc pracy kurczy się, jedynym pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że tempo spadku w porównaniu z poprzednim rokiem jest mniejsze. Liczba miejsc pracy dla absolwentów obniżyła się w 2003 roku o 10%. Liczba aplikacji składanych przez absolwentów podskoczyła zaś z 3,2 tys. na pracodawcę w roku 2002 do 3,7 tys. na pracodawcę w roku bieżącym. Średnia liczba wakatów spada ze 142 do 124 w 2003 roku. W przyszłym roku na pracodawcę ma przypadać 119 wakatów.

Ci, którzy znajdują pracę, otrzymają pierwszą płacę niższą od ubiegłorocznych absolwentów - średnia pierwsza pensja dla informatyka po studiach spadła z 24,8 tys. GBP rocznie do 24 tys. GBP. Liczba firm, które skłonne są "młodym wilczkom" zapłacić powyżej 31 tys. GBP spadła w ciągu 12 miesięcy z 16% do niespełna 2%.

GTI przewiduje, że także w przyszłym roku liczba miejsc pracy dla absolwentów informatyki obniży się. "Przyszłość rysuje się wedle rezultatów badania ponuro, choć nieco mniej ponuro niż rok temu" - konkludują autorzy raportu.