Blogowanie jako sposób na karierę?

Dzięki pisaniu własnego bloga możesz bardziej uwiarygodnić swoją firmę, ciekawiej zaprezentować swoje zawodowe doświadczenie, a nawet lepiej zorganizować swoją pracę. Blog może nawet ułatwić Ci zdobycie wymarzonego stanowiska. Odkąd stały się one wszechobecne w naszej codziennej kulturze, dyrektorzy i menadżerowie uważają, że są one pomocne w ich dalszej karierze.

Rebecca Foreman z firmy Polachi- rekrutującej pracowników na wyższe stanowiska, uważa, że blogi są świetnym sposobem, żeby nie tylko udowodnić swoją zawodową wartość, ale i przekazać, jakie ma się osobiste zainteresowania.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Polachi, 67% dyrektorów i menadżerów z różnych firm technologicznych w USA, którzy prowadzą blogi, pisze w nich także o swoich prywatnych sprawach. Foreman podkreśla, że poszukując odpowiedniej osoby na dane stanowisko, często patrzy na prywatne zainteresowania kandydatów.

Foreman podaje przykład, gdy szukała odpowiedniej osoby na stanowisko w Segway - chciała znaleźć kogoś, kto autentycznie lubi podróżować. Takich informacji nie umieszcza się w swoim życiorysie, ale mogą się one znaleźć w blogach. Foreman przeszukiwała blogi dyrektorów, którzy interesowali się np. rowerami czy Harleyami, mieli zrobiony kurs pilota lub dużo latali w wolnym czasie.

- Chcemy znaleźć takie informacje, których nie wyczytamy z życiorysu- mówi. - Chodzi nam bardziej o to jakim jest człowiekiem, a nie jaką ma pozycję w firmie. Wiele osób może mieć odpowiednie kompetencje, ale to ktoś kto pasjonuje się jazdą na rowerze w górach jest dla nas idealnym kandydatem- dodaje.

Niemal 30% badanych przez Polachi dyrektorów potwierdziło, że proponowano im rozmowy kwalifikacyjne po tym jak przeczytano ich blogi. Ponadto 80% respondentów, którzy prowadzą blogi, uważa, że są one pomocne w zdobywaniu kontaktów zawodowych.

Tłumaczenie na podstawie "How blogging can boost your career" Margaret Locher, IDG News Service.