Biuro on-line

Przedstawiciele portalu Yahoo! rozważają dostarczanie internautom aplikacji biurowych w modelu ASP.

Yahoo.com rozważa udostępnienie internautom aplikacji biurowych w modelu ASP. Zdaniem analityków, opłaty abonamentowe, które uiszczaliby ich użytkownicy, mogłyby w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy wyników finansowych portalu. Yahoo!, podobnie jak wiele innych firm internetowych, ucierpiało na skutek wyraźnego spadku wydatków na reklamę w mediach elektronicznych.

Na razie przedstawiciele portalu sprawdzają (za pomocą ankiety wypełnianej przez użytkowników), na jakie zainteresowanie mogłaby liczyć ich nowa oferta – czyli pakiet w pełni funkcjonalnych aplikacji biurowych (m.in. edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego), dostępnych za pomocą przeglądarki, zainstalowanej zarówno na komputerze PC, jak i cyfrowym „asystencie” (PDA) czy telefonie komórkowym z dostępem do Internetu. Możliwe jest również zaoferowanie klientom dysków wirtualnych, na których mogliby przechowywać swoje dokumenty.

Nie wiadomo na razie, kiedy nowa usługa zostałaby uruchomiona, nie ujawniono również, ile trzeba będzie zapłacić za korzystanie z niej. Należy jednak przypuszczać, że decyzje te w znacznym stopniu będą uzależnione od wyników wspomnianej ankiety.