Białystok: włamywali się na konta aukcyjne

Policjanci z Białegostoku namierzyli czterech młodych mężczyzn podejrzanych o włamywanie się i przejmowanie kont na internetowych portalach aukcyjnych.

Zdjęcia operacyjne policji (źródło: podlaska.policja.gov.pl)

Czytaj także:

Policjanci z "patrolu internetowego" Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zareagowali na doniesienie o włamaniach na konta portali aukcyjnych. Otrzymali również informację, że procederem tym mogą zajmować się osoby pochodzące spod Białegostoku.

Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze weszli do kilku domów w jednej z miejscowości w gminie Zabłudów, w których zastali czterech młodych mężczyzn w wieku od 17 do 21 lat.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że podejrzani obchodzili zabezpieczenia i przejmowali konta na portalach aukcyjnych. Zmieniali następnie ich hasła blokując do nich dostęp właścicielom i podmieniali dane wprowadzając numery swoich kont, na które nieświadomi klienci kupujący towar wysyłali pieniądze.

Tę działalność cyberprzestępcy prowadzili przez około 8 miesięcy włamując się w tym okresie co najmniej na konta 20 użytkowników portali.

W mieszkaniach podejrzanych policjanci zabezpieczyli komputery, nośniki pamięci i dokumenty. Obecnie wyjaśniany jest sposób w jaki włamywali się oni na konta oraz ustalana dokładna liczba poszkodowanych.

Na stronie KWP w Białymstoku możemy przeczytać, że za "oszustwo komputerowe" zgodnie z kodeksem karnym grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.podlaska.policja.gov.pl