Bezprzewodowy rok 2002: lepiej dopiero w IV kwartale

Według raportu Yankee Group poświęconego sektorowi usług i sprzętu bezprzewodowego, przyszły rok nie będzie dla firm branży wcale lepszy. Poprawy, według YG należy spodziewać się dopiero pod koniec 2002 roku.

Autorzy raportu dostrzegają jednak także pozytywne aspekty rozwoju rynku w roku mijającym. Zaliczyli do nich pojawienie się i upowszechnienie usług bezprzewodowych w oparciu o nowe standardy technologiczne jak CDMA i GPRS, które znacząco przyspieszyły dostęp do danych poprzez urządzenia przenośne.

W przyszłym roku spodziewane jest zaostrzenie konkurencji pomiędzy operatorami obu standardów, szczególnie na rynku amerykańskim. Zakładając, że operatorzy CDMA tacy jak

PCS dostarczą wraz z uruchomieniem usług w połowie 2002 roku atrakcyjne oprogramowanie i usługi przesyłania danych, można spodziewać się zepchnięcia operatorów usług GPRS (m.in. AT &T Wireless) do defensywy – uważają przedstawiciele Yankee Group.

Według autorów raportu, nadal zbyt wielu jest konkurentów na rynku producentów telefonów komórkowych. W 2002 roku należy spodziewać się więc większej konsolidacji tego rynku.