Bezpieczne logowanie w Google Apps: dwustopniowa weryfikacja

Google wprowadza dwustopniową weryfikację, by zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników usługi Apps. Firma przedstawiła bezpieczne logowanie podczas konferencji Google Atmosphere w Paryżu. Teraz, aby dostać się do Google Apps - poza hasłem - potrzebne będzie SMS-owe potwierdzenie, które przesłane zostanie na wskazany w profilu numer telefonu komórkowego.

"Cloud computing sprawia, że Twoje dane są łatwodostepne w każdym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu" - powiedział Eran Feigenbaum, dyrektor ds. bezpieczeństwa Google Apps.

"Do dzisiaj, organizacje chcące zabezpieczyć swoje dane poza hasłem, spotykały się z kosztami i skomplikowanymi problemami, które zniechęcały firmy do korzystania z mocniejszych technologii zabezpieczeń. Dziś, zmieniamy to wraz z wprowadzeniem bezpieczniejszego logowania do kont Google Apps, które znacząco podniesie bezpieczeństwo pracy na chmurze obliczeniowej. Jego nazwa to: dwustopniowa weryfikacja"

Odtąd, logując się do Google Apps, użytkownicy biznesowych wersji usługi używać będą dwóch rodzajów identyfikacji - czegoś, co znają (hasło) i czegoś, co mają w kieszeni (telefon komórkowy).

Bezpieczne logowanie w Google Apps: dwustopniowa weryfikacja

Google Apps: dwustopniowa weryfikacja

Funkcję tę włączyć może jedynie administrator konta. Feigenbaum wyjaśnił, że po wpisaniu hasła przez użytkownika, kod weryfikacji zostanie im wysłany na komórkę.

"Zwiększy to prawdopodobieństwo, że tylko Ty będziesz mieć dostęp do swoich danych" - powiedział - "I nawet, jeśli ktoś ukradnie Twoje hasło, będzie potrzebował czegoś więcej, by dostać się do Twojego konta".

Google Apps pozwala też wybrać urządzenia, którym chcemy zaufać i logować się jak dawniej - hasłem, bez dwustopniowej weryfikacji. Dla osób, które boją się, co będzie jeśli zgubią telefon, Google oferuje też możliwość wygenerowania 5 jednorazowych kodów, które pozwolą na dostęp do konta (i zmianę numeru telefonu), w przypadku gdy zgubimy komórkę lub chwilowo nie będziemy mieli do niej dostępu.

Nowa możliwość dostępna jest, jak na razie, tylko dla klientów biznesowych Google Apps Premier, Education, i Government Editions. Feigenbaum zapowiedział, że jeszcze w tym roku każdy użytkownik Google Apps będzie mógł skorzystać z dwustopniowej weryfikacji.