Bez Internetu ani rusz

Zwiększa się ilość osób, które nie wyobrażają sobie załatwiania codziennych spraw bez skorzystania z Sieci. Internauci już bez obaw dokonują płatności online, obsługują konta bankowe i załatwiają sprawy w e-urzędach; jednym słowem znacznie wzrosło zaufanie do Sieci – wynika z badania przeprowadzonego przez Pew Internet & American Life Project.

Wyniki badania podał PC World.com. Okazało się, że rola Internetu jako narzędzia umożliwiającego przeprowadzanie biznesowych działań znacznie się zwiększyła. Z badania wynika, że około 126 mln amerykańskich internautów regularnie korzysta z Sieci. Co więcej, Internet służy im przede wszystkim do robienia zakupów, płacenia rachunków i pozyskiwania informacji.

„Internauci są coraz bardziej doświadczeni w korzystaniu z Sieci, posiadają coraz rozleglejszą wiedzę, co pozwala im czuć się pewniej w Internecie” – powiedział dla PC World.com Lee Rainie, szef badania. Z jego obliczeń wynika, że trzy czwarte z grupy 126 mln amerykańskich internautów używa Sieci od ponad 3 lat.

Jedną z przyczyn upowszechnienia się Internetu jako narzędzia do załatwiania wielu spraw codziennego życia jest coraz większa ilość łączy szerokopasmowych. Z badania przeprowadzonego przez Pew Internet & American Life Project wynika, że wzrasta ilość komputerów, które 24 godziny na dobę podłączone są do Sieci. Dzięki szerokopasmowym łączom internauci spędzają więcej czasu w Sieci, mają też więcej możliwości, by zapoznać się z usługami sieciowymi. Wzrasta doświadczenie użytkowników, co przekłada się na zwiększenie zainteresowania m.in. dokonywaniem płatności online.

Czasy wielkiego entuzjazmu, jaki towarzyszył Internetowi już minęły – wskazują autorzy badania. Sieć traktowana jest coraz poważniej. W okresie świątecznym w 2000 roku roiło się od doniesień o niezadowolonych klientach e-sklepów. Kupujący często nie otrzymywali tego, co zamawiali. Bali się dokonywać płatności online. Obecnie sytuacja bardzo się zmieniła – zaznaczają autorzy badania. Poprawiła się obsługa sklepów internetowych, wzrosło bezpieczeństwo transakcji, tym samym kupujący są coraz bardziej zadowoleni. Internet uważany jest za bezpieczne i wygodne narzędzie do przeprowadzania transakcji biznesowych.