Bankowa karta do telefonu

Nokia i Nordea rozpoczęły pilotażowy projekt świadczenia bezprzewodowych usług bankowych i giełdowych przy użyciu systemu identyfikacyjnego wykorzystującego dwie karty chipowe.

Nokia i Nordea rozpoczęły w Finlandii realizację pilotażowego projektu, którego celem jest przetestowanie bezprzewodowej identyfikacji chipów przy świadczeniu usług bankowych. Użytkownicy uczestniczący w teście otrzymali telefony Nokia WAP z kartą SIM wydawaną przez operatora sieci oraz kartą chipową (mikroprocesorową) wydawaną przez bank Nordea.

Gdy klienci pragną skorzystać z usług bankowych lub giełdowych oferowanych przez Nordea, logują się i potwierdzają swe zlecenia za pomocą karty chipowej Nordea. Moduł WIM (Wireless Identity Module) znajdujący się na karcie chipowej umożliwia użytkownikom potwierdzenie własnej tożsamości i złożenie cyfrowego podpisu, potwierdzającego transakcję.

Szef Nokia Mobile Phones Martti Granberg zapowiedział, że koncepcja podwójnej karty chipowej będzie promowana w innych produktach obsługi płatności drogą bezprzewodową. „Podwójne chipy będą coraz bardziej przydatne w przyszłości, gdy nasi klienci zaczną dokonywać większych zakupów za pośrednictwem terminali bezprzewodowych. Oznacza to też, że rachunek za telefon musi odróżniać się od innych zakupów” – dodał Bo Harald, dyrektor działu Electronic Banking w Nordea.