Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Australijska wpadka MPAA

W poszukiwaniu filmowych piratów, Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego (MPAA) zapędziło się aż do Australii, oskarżając tamtejsze stowarzyszenie Linux Australia o posiadanie nielegalnych kopii dwóch filmów. W rzeczywistości przedmiotem sporu okazały się być... narzędzia dla programistów.

Jak informuje szef stowarzyszenia Linux Australia, Pia Smith, MPAA zgłosiło się do nich z zarzutem naruszenia praw autorskich, w związku z udostępnianiem dwóch plików z filmami - "Grind" oraz "Twisted". Jednocześnie Motion Picture Association of America domagało się od Linux Australia pociągnięcia do odpowiedzialności właścicieli 'nielegalnych' kopii.

W rzeczywistości okazało się natomiast, iż pod wspomnianymi wyżej tytułami nie kryją się filmy lecz dwa narzędzia dla programistów. Plik o nazwie "Twisted" to platforma programistyczna napisana w języku Python, zaś "Grind", to nic więcej, jak narzędzie dla developerów, służące do zarządzania pamięcią.

Jak mówi Pia Smith, ów incydent wyraźnie wskazuje na wadliwe funkcjonowanie mechanizmu lokalizowania filmowych piratów w Sieci przez MPAA i co ważniejsze, może stanowić naruszenie lokalnie obowiązującego prawa (Smith przytacza artykuł 102 z ustawy 'Copyright Act'). Zdaniem szefa stowarzyszenia Linux Australia, Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego, 'na ślepo' dokonuje poszukiwań pirackich kopii filmów w Internecie, po czym w sposób automatyczny powiadamia właściciela podejrzanych plików o naruszeniu prawa autorskiego, bez wcześniejszej weryfikacji ich zawartości.