Aukcje interentowe na celowniku BSA

Z powodu sprzedaży pirackiego oprogramowania tylko w pierwszej połowie 2008 r. zamknięto 18314 aukcje internetowe. Wartość nielegalnych kopii szacuje się łącznie na 22 miliony dolarów - podaje raport Business Software Alliance.

"Poczucie anonimowości podczas zakupów w Internecie prowadzi do błędnego przeświadczenia, że kradzież własności intelektualnej jest przestępstwem mało szkodliwym. Należy zauważyć, że większość osób, które bez najmniejszych oporów wyszukuje i ściąga z sieci nielegalne pliki muzyczne czy nielicencjonowane kopie oprogramowania, nigdy nie odważyłaby się na podobną kradzież ze sklepowej półki. Ignorancja nie może służyć za wymówkę" - przekonuje Neil MacBride, wiceprezydent BSA.

Walka z piractwem nie ogranicza się wyłącznie do aukcji internetowych. Na celowniku organizacji są wszelkie transakcje niezgodnie z prawem, a w tym i korzystanie z nielegalnych plików przez sieć P2P. Dlatego organizacja Business Software Alliance skierowała 48000 wezwań do wymiany plików torrentów prowadzących do nielegalnych plików o wartości 525 milionów USD.

"W ramach kampanii przeprowadziliśmy ankietę, z której wynika, że aż 65% polskich internautów zetknęło się z podróbkami oprogramowania na aukcjach internetowych, mając pełną świadomość, że oferowane produkty są nielegalnego pochodzenia. Wynik badań potwierdza skalę problemu, ale jednocześnie daje nadzieję, że internauci coraz mniej naiwnie podchodzą do ofert na aukcjach internetowych" - komentuje Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Warto pamiętać, że zakup oprogramowania z niewiadomego źródła może narazić na utratę danych, czy awarię systemu. BSA ostrzega, że cena podróbki jest niska, ale koszty naprawy uszkodzonego sprzętu kilkakrotnie przewyższają opłatę za oryginalny program. Osobom, które bezkarnie korzystają z pirackich plików warto przytoczyć pewien przykład. Firma RJ-Software, która dopiero co zaczęła sprzedawać podróbki oprogramowania Adobe i Corel musiała równie szybko zakończyć działalność i zapłacić wysokie odszkodowanie.