Audioteka.pl: to był dobry rok

Ponad 600 tytułów, które nigdy wcześniej nie były dostępnej w wersji audio, równoległe premiery książek tradycyjnych i audiobooków, stworzenie wysokobudżetowej produkcji "Narrentum", współpraca z partnerami (np. Orange, Nokia) oraz dostosowanie formatów książek dźwiękowych do iPodów - to wybrane osiągnięcia, którymi chwali się spółka MDPL, właściciel Audioteki.

http://Audioteka.pl - serwis oferujący audiobooki w formie plików do pobrania przez internet i telefony komórkowe wystartował w listopadzie 2008 r. Jest własnością spółki MDPL Sp. z o.o., założonej przez spółki K2 Internet S.A. oraz Maxioma Sp. z o.o, w której partnerzy posiadają po 50% udziałów.

Jak wynika z podsumowania przedstawionego na konferencji prasowej, serwis audioteka.pl od początku istnienia stara się realizować strategię przybliżania audiobooków klientom poprzez rozwój trzech podstawowych filarów. Jest to aktywna budowa rynku, zróżnicowane modele dystrybucji oraz działania promocyjne i marketingowe.

Aktywna budowa rynku odbywa się m. in. przez umowy z wydawcami, których obecnie jest blisko sześćdziesięciu. Spółka MDPL chwali się faktem, że w serwisie od listopada 2008 r. pojawiło się około 600 tytułów, które nigdy nie były dostępne w formie audio - nawet na CD. Serwis audioteka.pl wprowadził na rynek audiobooków pierwszą w Polsce megaprodukcję audiobooka "Narrenturm" w której wzięło udział 112 aktorów, skomponowano dedykowaną muzykę oraz specjalne efekty dźwiękowe. Megaprodukcja, mimo znaczącego budżetu produkcyjnego wynoszącego blisko 500 tys. zł w ciągu kwartału (oficjalna premiera odbyła się 1 października 2009) już prawie zapewniła zwrot z inwestycji dzięki sprzedaży ponad 12 tys. sztuk (plików i płyt). Osiągnięciem było też wprowadzenie równoległych premier książek tradycyjnych i audiobooków (np. Paulo Coelho: "Brida", "Zwycięzca jest sam" z Drzewa Babel, Suzane Collins: "Igrzyska śmierci", "W pierścieniu ognia" z z Media Rodzina, Jacek Dukaj: "Wroniec" z Wydawnictwa Literackiego czy Jerzy Stuhr: "Opowieści rodzinne" z Wydawnictwa Literackiego).

Dystrybucja dźwiękowych książek odbywa się w Audiotece za pośrednictwem serwisu internetowego oraz sprzedaży bezpośrednio na telefony komórkowe. Dzięki współpracy z koncernem Nokia, w najnowszych modelach telefonów Nokia obecnych na polskim rynku (m. in. Nokia E52), instalowana jest fabrycznie aplikacja o nazwie audioteka.audiobook.player do słuchania, kupowania i pobierania audiobooków z serwisu. Wg zapewnień - wkrótce dzięki współpracy z PTK Centertel ruszy też serwis www.audioteka.orange.pl, dzięki któremu użytkownicy sieci komórkowej Orange będą mieli dostęp do wszystkich audiobooków oferowanych na audioteka.pl oraz do wygodnych sposobów płatności za pomocą serwisu MMS-MT. Ponadto audioteka.pl jako jedyny serwis na świecie (poza iTunes) oferuje audiobooki dostosowane do formatu audiobookowego iPoda (m4b). Dostępne są też specjalne Karty Upominkowe dystrybuowane w znanych sieciach sklepów RTV w Polsce.

Ostatni filar, na który postawiono w rozwoju serwisu audioteka.pl to marketing. Przeprowadzono m. in. ogromną kampanię reklamową (ponoć największą w historii rynku audiobooków i prawdopodobnie jedną z największych kampanii na rynku wydawniczym w ogóle) megaprodukcji "Narrenturm", która objęła media o łącznej wartości ponad 1,5 mln PLN w tym outdoor, internet, radio, prasa. Kilkunastominutowe wiadomości w głównych wydaniach telewizyjnych programów informacyjnych oszacowane zaś zostały na ponad 4 mln PLN. Ponadto na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie audioteka.pl zaznaczyła swoją obecność umożliwiając odwiedzającym dokonanie pobrań fragmentów audiobooków na telefony komórkowe z wykorzystaniem technologii bluetooth instalując na stoiskach wydawców specjalne hotspoty. Audioteka.pl wraz z Fundacją Nagrody Nike, stworzyła też projekt Nike-audio polegający na nagrywaniu audiobooków finalistów i laureatów tej nagrody.

Ukoronowaniem działań serwisu audioteka.pl jest otrzymanie nagrody "Wydarzenie roku 2009 branży wydawniczej" za nową jakość w działaniach na rzecz promocji książki audio.

Źródło: Audioteka