Atak hakerów na Ashampoo. Firma ostrzega swoich klientów

Firma Ashampoo poinformowała, że padła ofiarą ataku hakerów, którzy włamali się na jeden z jej serwerów. W związku z tym ostrzega swoich klientów przed otwieraniem podejrzanych wiadomości e-mail, gdyż mogą one zainfekować ich komputer złośliwym oprogramowaniem.

Atak hakerów na Ashampoo. Firma ostrzega swoich klientów
Ashampoo to mająca siedzibę w Oldenburgu (Niemcy) firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania multimedialnego (takiego jak np. Media Player +) oraz narzędzi służących m.in. do optymalizacji pracy systemu operacyjnego (WinOptimizer). Co istotne, posiada również w swojej ofercie oprogramowanie zabezpieczające komputer przed różnymi atakami z Sieci (np. Firewall Pro).

Firma poinformowała właśnie, że padła ofiarą ataku hakerów, którzy włamali się na jeden z jej serwerów wykradając imiona i nazwiska klientów oraz ich adresy e-mail. Zapewniła jednocześnie, że inne dane dotyczące np. kart kredytowych, czy informacji bankowych, nie ucierpiały (były na innym serwerze).

Ashampoo ostrzega swoich klientów, że wykradzione dane mogą zostać wykorzystane przez hakerów np. do przesłania na ich pocztę niebezpiecznej wiadomości e-mail. Informuje przy tym, że tego typu działanie zostało dzisiaj zaobserwowane. Sklep internetowy PurelyGadgets poinformował bowiem, że w jego imieniu wysyłane były wiadomości e-mail, które zawierały prośbę o potwierdzenie fikcyjnego zamówienia oraz załącznik w postaci zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem pliku PDF.

Przedstawiciele PurelyGadgets zapewniają, że żaden z ich serwerów nie padł ofiarą hakerów. Oczywiście nie można więc wykluczyć, że do wspomnianego ataku posłużyły informacje pozyskane z serwera firmy Ashampoo. W każdym razie niemiecki producent oprogramowania przestrzega przed pocztą od nieznajomych. Jeżeli więc ktoś otrzyma e-mail z prośbą o potwierdzenie złożonego zamówienia od jakiejś firmy (np. PurelyGadgets), a jest przekonany, że nic takiego nie miało miejsca, w żadnym wypadku nie powinien otwierać wiadomości natychmiast ją kasując.

Opisana wpadka z pewnością negatywnie odbije się na wizerunku firmy Ashampoo. Niemiecki producent zdaje sobie z tego sprawę. W opublikowanej przez niego informacji możemy bowiem przeczytać:

"Ta cała sprawa jest dla nas, jako poważnego producenta oprogramowania [również zabezpieczającego - przyp. red.], bardzo kłopotliwa. Dlatego chcielibyśmy jeszcze raz przeprosić za wszystkie niedogodności z tym związane."

Firma Ashampoo posiada blisko 14 milionów klientów. Niestety nie wiadomo, czy hakerom udało się wykraść dane ich wszystkich, czy tylko pewnej części.