Aster sprzedany za 1,6 mld zł

Nie UPC czy Vectra, ale fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners (MEP) został właścicielem sieci telewizji kablowej Aster. Wartość transakcji jest znacznie większa niż spodziewali się analitycy. MEP na przejęcie Aster City zdecydował się wyłożyć ponad 1,6 mld zł.

Swoje udziały w sieci Aster postanowił sprzedać fundusz inwestycyjny Hicks Muse Tate & Furst (od kwietnia Lion Capital). Przejmująca je grupa Mid Europa Partners płaci słoną cenę, ale wie w co inwestuje. W latach 2003 - 2004 fundusz MEP (działając jako Emerging Markets Partnership) był już bowiem współwłaścicielem sieci Aster. Przypomnijmy, że pierwotnie Aster należał do Elektrimu. W 2002 r. za 110 mln euro udziały w spółce przejęła grupa funduszy Hicks, Muse, Tate & Furst - Argus Capital Partners - Emerging Markets Partnership.

Aster działa w Warszawie i Krakowie. Świadczy usługi dla 280 tys. abonentów telewizji kablowej i zapewnia dostęp do internetu dla 65 tys. klientów. Z oferty telewizji cyfrowej operatora korzysta 13 tys. abonentów. Do grupy Aster należy także Zielonogórska Telewizja Przewodowa

"Spodziewam się, że transakcja zakupu udziałów przez MEP zostanie zamknięta najpóźniej w lutym 2006 roku. Wraz z nowym właścicielem będziemy kontynuować obecną strategię rozwoju. Nadal największą część przychodów firmy - ponad 50% - stanowi sprzedaż usług telewizyjnych, ale rosną także przychody z internetu i telefonii. Badamy też rynek dla usług typu Video-on-demand" - mówi Janusz Arciszewski, prezes sieci Aster.

W tym roku operator spodziewa się uzyskać przychody na poziomie 300 - 320 mln zł. W przyszłym mają one wzrosnąć przynajmniej do 350 mln zł.