Apple zajmuje 99% rynku sprzedaży aplikacji mobilnych

Z najnowszego raportu rynku aplikacji mobilnych od firmy Gartner wynika, że Apple zajmuje aż 99% udziałów w sprzedaży tych programów.

Firma analityczna Gartner opublikowała raport, w którym twierdzi, że w 2009 roku z Sieci pobrano poprzez sklepy internetowe łącznie około 2,52mld aplikacji mobilnych. Z własnych danych Apple wynika natomiast, że w 2009 z App Store pobrano łącznie 3mld programów. Apple dodaje też, że 500mln pobranych aplikacji to wynik za początek roku 2009.

Redakcja ArsTechnica bliżej przyjrzała się obu raportom i zauważyła, że jeśli wierzyć przedstawionym danym, to udział Apple na rynku aplikacji mobilnych dystrybuowanych przez Sieć wynosi 99%.

Gartner oszacowała również, że rynek aplikacji mobilnych w 2009 roku był wart około 4,3 mld dolarów. Łącząc powyższe dane można uznać, że dla Apple rok 2009 był niezwykle lukratywny.

Według analizy firmy Gartner trend dynamicznego rozwoju rynku aplikacji mobilnych w najbliższych latach zostanie zachowany. Firma szacuje, że w 2010 roku użytkownicy pobiorą już 4,5mld aplikacji, a w 2013 - 21,6mld.

Firma zajmujące się sprzedażą i dystrybucją aplikacji mobilnych czeka bardzo ciekawy okres. Z jednej strony widać, że w tym segmencie rynku znacznie przybędzie klientów. Z drugiej zaś pojawia się ostatnia notka z opublikowanego badania Garnera: "w 2010 aż 8 na 10 aplikacji będzie darmowych. W 2013wskaźnik ten wzrośnie do 87%".

"Wzrost popularności smartfonów sprawia, że takie miejsca stają się coraz bardziej popularne i budzą zainteresowanie największych graczy"- podsumowuje wyniki Stephanie Baghdassarian z Gartnera. "Gry pozostają wciąż numerem 1 wśród aplikacji. Inne popularne programy to narzędzia do robienia zakupów czy serwisy społecznościowe" - dodaje.."