Apple z własnym Kinectem

Wcześniej czy później, popularność nowego kontrolera Microsoftu - Kinecta - musiała się przełożyć na powstanie urządzeń czy technologii oferujących podobne możliwości. Jedna z nich już wkrótce ma stać się dodatkiem do iPada.

Twórcą urządzenia jest szwedzka firma Elliptic Labs wywodząca się z Uniwersytetu w Oslo. Opracowała ona technologię nazwaną Bezdotykowym Interfejsem Użytkownika opartym na Gestach (w oryginale Touchless Gesture User Interface). Zostanie ona zaprezentowana w trakcie tegorocznych targów CES.

Technologia działa w połączeniu ze stacją dokującą, która umożliwia wytworzenie specjalnej strefy rozciągającej się na mniej więcej 30 cm po bokach i z frontu. Użytkownik może wykonywać gesty, które zostaną "przetłumaczone" na polecenia rozumiane przez iPada. Machnięcie ręką może w tym przypadku umożliwić przewijanie strony internetowej czy poruszanie się po wybranej aplikacji, a inny gest włączyć lub wyłączyć piosenkę odtwarzaną przez urządzenie.

Prezes Elliptic Labs - Stian Aldrin - twierdzi, że opracowana przez nią technologia może się przydać chociażby w kuchni. Użytkownik mający mokre bądź tłuste palce skorzysta z urządzenia bez potrzeby mycia czy wycierania rąk. Pozwala ona także zwiększyć komfort pracy z tabletem. Dzięki TGUI nie trzeba się pochylać nad iPadem czy brać go do rąk, by móc z niego skorzystać.

Pomimo tego, że Touchless Gesture User Interface zostanie zaprezentowany w trakcie Consumer Electronics Show, w chwili obecnej nie mówi się jeszcze o jego rynkowym debiucie ani o potencjalnej cenie urządzenia.