Apple: Mark Papermaster odchodzi po "Antennagate"

Mark Papermaster, wiceprezes Apple odpowiedzialny za iPhone'a i iPoda, odszedł z firmy. Jego obowiązki przejmie teraz Bob Mansfield, wcześniejszy wiceprezes ds. sprzętu. Informację potwierdził rzecznik prasowy Apple - Steve Dowling.

Biografia i fotografia Papermastera została usunięta ze stron Apple pod koniec ubiegłego tygodnia. Mark Papermaster, przez 26 lat związany z IBM, do Apple przyłączył się pod koniec roku 2008. Był w firmie ważną postacią - nadzorował projekty, które w drugim kwartale 2010 r. przyniosły firmie 44% wszystkich przychodów.

Apple ignoruje doniesienia, jakoby odejście wiceprezesa miało związek z aferą antenową. Po premierze iPhone 4 okazało się, że niewłaściwy sposób trzymania urządzenia sprawia, że gubi ono zasięg. Firma przez pewien czas bagatelizowała problem. Nadszarpnęło to nieco jej reputację, zwłaszcza, że iPhone to sztandarowy projekt korporacji. Apple zapewniło użytkownikom specjalne obudowy, które rozwiązywały problem. Umożliwiło też zwrot pieniędzy dla niezadowolonych klientów. Wielu winą za nieudany start iPhone'a obarcza właśnie Papermastera.

To, czy wiceprezes zrezygnował sam, czy też nakłonił go do tego prezes firmy - Steve Jobs, pozostaje tajemnicą. Zdaniem Briana Marshalla, analityka Gleacher&Company, odejście nie musi dotyczyć ostatnich problemów. Marshall uważa, że zaważyć mogło inne spojrzenie na prowadzenie firmy, a nawet kwestie kulturowe.

Zobacz wideo - zanikający zasięg w iPhone 4: