Apple: "Bo zamkniemy iTunes Store!"

Koncern Apple grozi zamknięciem internetowego sklepu iTunes, jeżeli zostanie zmuszony do płacenia artystom wyższych tantiem od sprzedawanych utworów. Spółka argumentuje, że wiązałoby się to z podwyższeniem cen plików muzycznych, co z kolei wpłynie niekorzystnie na wyniki finansowe iTunes Store.

Trzyosobowa rada Copyright Royalty Board ma zdecydować o wysokości tantiem, jakie powinni otrzymywać kompozytorzy i autorzy piosenek. Stowarzyszenie National Music Publishers' Association domaga się, aby osoby posiadające prawa autorskie do rozpowszechnianych utworów, otrzymywały 15 centów od każdego utworu. Nowe stawki za tantiemy obowiązywałyby przez najbliższe pięć lat. Obecnie obowiązujące stawki tantiem ustalono w 1997 r. ale porozumienie zawarto na okres dziesięciu lat, wobec czego wymaga ono renegocjacji.

Apple sprzeciwia się temu rozwiązaniu - Eddy Cue, wiceszef iTunes Store swego czasu ostrzegał wręcz, że prędzej usługa zostanie zamknięta, niż firma zgodzi się płacić wyższe stawki: "Gdyby sklep iTunes został zmuszony zgodzić się na zwiększenie stawek tantiem, w rezultacie znacząco wzrosłoby prawdopodobieństwo, że ponosiłby straty finansowe - co w żadnym wypadku nie jest alternatywą" - pisał w oświadczeniu przesłanym do Copyright Royalty Board w ubiegłym roku. Apple wielokrotnie powtarzało, że działa w tym biznesie, żeby zarabiać, więc najprawdopodobniej zamknęłoby iTunes Store, gdyby działalność sklepu przestała się opłacać.

Ponadto przy okazji publikowania kwartalnych wyników finansowych koncern Steve'a Jobsa informował, że sklep iTunes działa nieznacznie ponad progiem rentowności, zaś jego głównym zadaniem jest zwiększanie obrotów firmy z tytułu sprzedaży odtwarzaczy iPod, nie zaś zarabianie na sprzedaży muzyki. Tyle że obecnie usługa udostępnia nie tylko muzykę, ale też filmy, podkasty i aplikacje dla iPhone'a i iPoda touch. Te aspekty funkcjonowania sklepu mogą być argumentem przeciw jego zamknięciu.

Z każdego zarobionego dolara Apple płaci 70 centów wytwórniom z czego te przekazują 9 centów organizacjom zbiorowej ochrony praw autorskich - owe 9 centów to właśnie kwota tantiem. Wytwórnie fonograficzne są przeciwne zwiększaniu kwot tantiem, chociaż jest mało prawdopodobne, żeby to właśnie one (lub Apple) pokryły wzrost kosztów. Co więcej, wspomniane podmioty postulowały zmniejszenie wysokości tantiem płaconych artystom do 8 a nawet do 6 centów.

Analitycy Piper Jaffray szacują, że w tym roku iTunes Store sprzeda 2,4 mld plików muzycznych.

Więcej informacji: CNN Money