Aplikacje na Androida kradną dane użytkowników

Darmowe aplikacje na system operacyjny Android potajemnie zbierają dane o użytkownikach i wysyłają je chociażby do reklamodawców. Praktyki te zostały ujawnione za pomocą specjalnego narzędzia o nazwie TaintDroid.

Proste badanie ujawniło niepokojącą kwestię związaną z bezpieczeństwem danych użytkowników smartfonów. Przeprowadzono je za pomocą narzędzia TaintDroid. Umożliwia ono śledzenie zachowań aplikacji zainstalowanych na systemie operacyjnym Android.

Związani z Intelem oraz Uniwersytetem Stanu Pensylwania i Duke autorzy projektu TaintDroid przeprowadzili testy na trzydziestu popularnych darmowych aplikacjach. Wyniki zamieszczone jako część większego raportu nie napawają optymizmem. Tylko dziesięć aplikacji określono mianem bezpiecznych.

Aż 20 z nich potajemnie wysyłało informacje o telefonie użytkownika. Działo się to zwykle poprzez banery reklamowe umieszczane w aplikacjach. Co więcej, część z nich przesyłała informacje nawet co kilkadziesiąt sekund.

Najczęściej wysyłane dane to nazwa i szczegóły dotyczące samego telefonu. Wiele aplikacji szło jednak dużo dalej przesyłając na swoje serwery wrażliwe informacje np. o identyfikatorze karty SIM czy zapisanych w pamięci numerach telefonów. Połowa z nich łączyła się także z modułem GPS i starała się przesłać dane o aktualnej lokalizacji użytkownika.

Oczywiście wszystkie testowane aplikacje zapytały o zgodę na dostęp do informacji o telefonie. Jak podkreślają autorzy TaintDroid, przeciętny użytkownik zaakceptuje taką prośbę będąc przekonanym, że jest ona potrzebna jedynie do poprawnego działania programu.