Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Aplikacje na Androida kradną dane użytkowników

Darmowe aplikacje na system operacyjny Android potajemnie zbierają dane o użytkownikach i wysyłają je chociażby do reklamodawców. Praktyki te zostały ujawnione za pomocą specjalnego narzędzia o nazwie TaintDroid.

Proste badanie ujawniło niepokojącą kwestię związaną z bezpieczeństwem danych użytkowników smartfonów. Przeprowadzono je za pomocą narzędzia TaintDroid. Umożliwia ono śledzenie zachowań aplikacji zainstalowanych na systemie operacyjnym Android.

Związani z Intelem oraz Uniwersytetem Stanu Pensylwania i Duke autorzy projektu TaintDroid przeprowadzili testy na trzydziestu popularnych darmowych aplikacjach. Wyniki zamieszczone jako część większego raportu nie napawają optymizmem. Tylko dziesięć aplikacji określono mianem bezpiecznych.

Aż 20 z nich potajemnie wysyłało informacje o telefonie użytkownika. Działo się to zwykle poprzez banery reklamowe umieszczane w aplikacjach. Co więcej, część z nich przesyłała informacje nawet co kilkadziesiąt sekund.

Najczęściej wysyłane dane to nazwa i szczegóły dotyczące samego telefonu. Wiele aplikacji szło jednak dużo dalej przesyłając na swoje serwery wrażliwe informacje np. o identyfikatorze karty SIM czy zapisanych w pamięci numerach telefonów. Połowa z nich łączyła się także z modułem GPS i starała się przesłać dane o aktualnej lokalizacji użytkownika.

Oczywiście wszystkie testowane aplikacje zapytały o zgodę na dostęp do informacji o telefonie. Jak podkreślają autorzy TaintDroid, przeciętny użytkownik zaakceptuje taką prośbę będąc przekonanym, że jest ona potrzebna jedynie do poprawnego działania programu.