"Antypiraci" polują na użytkowników DVD X Copy

Holenderska organizacja antypiracka BREIN doprowadziła do wydania firmie Teledirekt zakazu sprzedaży programu DVD X Copy (służącego do kopiowania zabezpieczonych płyt DVD) na terenie Holandii. BREIN nie poprzestała jednak na tym - organizacja chce zdobyć listę osób, które zakupiły program.

O kłopotach firmy 321 Studios (producenta DVD X Copy) z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości pisaliśmy wielokrotnie - m.in. w tekstach "321 Studios znów w sądzie" czy "3, 2, 1... i koniec". Firma była wielokrotnie pozywana przez amerykańskie koncerny filmowe, które zarzucały jej, że program DVD X Copy służy przede wszystkim do nielegalnego kopiowania płyt DVD. Ostatecznie branża filmowa wygrała - 321 Studios zakończyła działalność.

Mimo to jej produkty do niedawna były dostępne m.in. w Holandii - do czasu, gdy ich dystrybutor, firma Teledirekt, została pozwana przez organizację BREIN. Przedstawiciele BREIN podali firmę do sądu - mieli mocne argumenty, ponieważ kopiowania płyt DVD jest w Holandii zakazane (nawet na własny użytek).

Werdykt był więc łatwy do przewidzenia - sąd nakazał Teledirekt wycofanie z oferty DVD X Copy, przekazanie sądowi wszystkich niesprzedanych kopii programu oraz... udostępnienie BREIN listy firm i użytkowników indywidualnych, którzy nabyli program. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób organizacja zamierza wykorzystać te dane.