Android podgryzie Apple

Pięć miliardów pobrań mobilnych aplikacji prognozuje na 2014 rok firma badawcza ABI Research. W dobiegającym końca 2009 analitycy szacują, że na telefonach i smartfonach zostanie zainstalowanych 2,3 mld programów.

Dynamiczny wzrost jest podyktowany popularnością smartfonów (np. sprzedaż iPhone'a w 2009 wzrosła o 20%) oraz ekspansji sklepów z aplikacjami dla różnych platform mobilnych. Udział urządzenia z logo Apple w rynku mobilnych aplikacji zacznie spadać po roku 2010, jednak utrzyma palmę pierwszeństwa.

Niejasna przyszłość Windows w komórkach

Analitycy spekulują co powinien zrobić Microsoft, aby liczyć się na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Bo szansa na sukces - w ich opinii - jest niewielka. Więcej...

Najwięcej skorzysta Android, którego udział mierzony pobraniami aplikacji wzrośnie z 11% w 2009 do 23% w 2014 roku. Skok udziału jest związany z obserowaną od bieżącego roku rosnącą popularnością urządzeń z tym systemem operacyjnym wśród producentów i kupujących je użytkowników. Analitycy ABI Research doliczyli się 14 modeli, a kolejne pojawią się w 2010.

Wraz z uruchamianiem nowych sklepów z aplikacjami dla Andorida przez producentów jak i operatorów, udział iPhone'a będzie malał w okresie 2010-2014.

Według ABI Research, do roku 2013 producenci mobilnych aplikacji mogą spać spokojnie. Dopiero później strumień przychodów osłabnie ze względu na, wymuszoną przez konkurencję rynkową, obniżkę cen. A płatnym aplikacjom przybędzie darmowych lub wykorzystujących reklamę rywali, jak niedawno wprowadzona przez Google mobilna nawigacja.

Zobacz także:

Telefon Google'a istnieje.Premiera w styczniu

Chrome OS i Android będą jednym systemem?

Android 2.0 już w rękach deweloperów